Vztek

Vztek

Vztek je silná emoční reakce, která může být vyvolána různými faktory, jako jsou frustrace, nespravedlnost, pocit ohrožení nebo nedostatek kontroly. Je přirozené cítit hněv, ale důležité je naučit se ho efektivně zvládat, aby nedocházelo k negativním následkům na naše zdraví nebo vztahy s ostatními.


Prvním krokem k ovládání hněvu je uvědomit si, kdy a proč se v nás tato emoce objevuje. Pozorování vlastních myšlenek, pocitů a tělesných reakcí může pomoci identifikovat spouštěče hněvu. Je důležité si uvědomit, že hněv je přirozenou reakcí, ale ne vždy je vhodné jednat podle něj.


Jednou ze strategií pro zvládání hněvu je hluboké dýchání a relaxace. Když začnete cítit hněv, zkuste se zaměřit na svůj dech. Pomalu a hluboce dýchejte, abyste se uklidnili a snížili napětí ve svém těle. Můžete si také představit klidné a pozitivní místo, které vás uklidní. Další účinnou strategií je komunikace. Pokud se cítíte hněváni na někoho nebo něco, je důležité si najít vhodný čas a místo, abyste mohli své pocity sdělit. Během komunikace je důležité být upřímní, ale zároveň respektovat ostatní. Vyjadřujte své pocity a potřeby jasně a konstruktivně.


Naučit se vyrovnávat s hněvem může také zahrnovat vyhledání pomoci od profesionálů, jakými jsou psychologové. Mohou vám poskytnout nástroje a techniky, které vám pomohou lépe porozumět svému hněvu a naučit se ho kontrolovat.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(6)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Mgr. Veronika Vašková
star star star star star
person Dospělí
done 1 rok praxe

Najít správný směr a říct si o pomoc bývá často největší výzvou. Snažíte se překonat tento strach? Ráda vám pomohu s nalezením řešení vaší situace.