Vztek

Vztek

Vztek je silná emoční reakce, která může být vyvolána různými faktory, jako jsou frustrace, nespravedlnost, pocit ohrožení nebo nedostatek kontroly. Je přirozené cítit hněv, ale důležité je naučit se ho efektivně zvládat, aby nedocházelo k negativním následkům na naše zdraví nebo vztahy s ostatními.


Prvním krokem k ovládání hněvu je uvědomit si, kdy a proč se v nás tato emoce objevuje. Pozorování vlastních myšlenek, pocitů a tělesných reakcí může pomoci identifikovat spouštěče hněvu. Je důležité si uvědomit, že hněv je přirozenou reakcí, ale ne vždy je vhodné jednat podle něj.


Jednou ze strategií pro zvládání hněvu je hluboké dýchání a relaxace. Když začnete cítit hněv, zkuste se zaměřit na svůj dech. Pomalu a hluboce dýchejte, abyste se uklidnili a snížili napětí ve svém těle. Můžete si také představit klidné a pozitivní místo, které vás uklidní. Další účinnou strategií je komunikace. Pokud se cítíte hněváni na někoho nebo něco, je důležité si najít vhodný čas a místo, abyste mohli své pocity sdělit. Během komunikace je důležité být upřímní, ale zároveň respektovat ostatní. Vyjadřujte své pocity a potřeby jasně a konstruktivně.


Naučit se vyrovnávat s hněvem může také zahrnovat vyhledání pomoci od profesionálů, jakými jsou psychologové. Mohou vám poskytnout nástroje a techniky, které vám pomohou lépe porozumět svému hněvu a naučit se ho kontrolovat.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(17)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Mgr. Martina Adamcová
star star star star star
person Dospělí
done 2 roky praxe

"K šťastnému životu stačí jen velmi málo; vše je ve vašem způsobu myšlení." - Marcus Aurelius

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Někdy stačí málo, aby se změnil celý svět. Nečekejte, začněte měnit ten váš už dnes.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(28)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.