Úzkost

Úzkost

Úzkost je emocionální stav, který se projevuje jako pocit nejistoty, napětí, strachu a obav. Je to normální reakce organismu na stres nebo vnější nebezpečí, avšak při úzkosti se tyto pocity objevují i v situacích, které mohou být vnímány jako běžné nebo nedoprovázené skutečným nebezpečím.


Úzkost může způsobovat řadu problémů jak fyzického, tak psychického charakteru. Může vést ke vzniku a zhoršení depresivních stavů a vyhoření, ovlivnit celkovou kvalitu života a snížit schopnost udržovat zdravé vztahy.


Příznaky se mohou lišit u jednotlivých lidí, ale zde je 5 nejběžnějších:

  1. Pocit napětí: Pocit vnitřního nepokoje, nervozity a napětí je často přítomný u lidí s úzkostí. Můžete se cítit nervózní a neklidní, aniž byste přesně věděli proč.
  2. Fyzické příznaky: Úzkost často vyvolává fyzické příznaky, jako jsou zvýšený srdeční tep, rychlé dýchání, závratě, svalové napětí, bolesti hlavy, nevolnost, zažívací potíže nebo pocení.
  3. Pocity strachu a obav: Úzkost může být spojena s nepřiměřenými obavami a strachem. Můžete mít pocit, že se blíží nebezpečí, i když objektivně neexistuje. Obavy se mohou týkat různých věcí, jako je zdraví, práce, vztahy nebo finance.
  4. Problémy se spánkem: Úzkost může ovlivnit kvalitu spánku a vést k nespavosti nebo obtížím s usínáním. Myšlenky a obavy mohou obtěžovat v noci, což ztěžuje relaxaci a odpočinek.
  5. Potíže se soustředěním: Úzkost může mít negativní dopad na schopnost soustředit se a udržovat pozornost. Můžete si všimnout, že se vám špatně udržují myšlenky, máte problémy s rozhodováním nebo se stáváte roztržitými.


Pokud úzkost významně ovlivňuje vaši kvalitu života, je vhodné zvážit vyhledání odborné pomoci. Objednání k našim online psychologům je rychlé a diskrétní.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Klára Letková
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

Vždy můžete jít za svými sny. Provedu vás krajinou vlastní duše. Z temných zákoutí se společně vydáme na slunné vrcholky s rozhledem do dálky. Nebojte se udělat první krok.

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty, s důvěrou, že řešení k trápení může objevit každý sám v sobě, a to pokud pozná vlastní potřeby a zdroje.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(22)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

PhDr. Lenka Kolajová
star star star star star
person Dospělí
done 32 let praxe

Od roku 1996 se jako psycholog zaměřuji na jednotlivce i páry, pomáhám s rozvojem osobních, manažerských i sociálních dovedností, věnuji se poradenství, koučingu i konzultování.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."