Úzkost

Úzkost

Úzkost je emocionální stav, který se projevuje jako pocit nejistoty, napětí, strachu a obav. Je to normální reakce organismu na stres nebo vnější nebezpečí, avšak při úzkosti se tyto pocity objevují i v situacích, které mohou být vnímány jako běžné nebo nedoprovázené skutečným nebezpečím.


Úzkost může způsobovat řadu problémů jak fyzického, tak psychického charakteru. Může vést ke vzniku a zhoršení depresivních stavů a vyhoření, ovlivnit celkovou kvalitu života a snížit schopnost udržovat zdravé vztahy.


Příznaky se mohou lišit u jednotlivých lidí, ale zde je 5 nejběžnějších:

  1. Pocit napětí: Pocit vnitřního nepokoje, nervozity a napětí je často přítomný u lidí s úzkostí. Můžete se cítit nervózní a neklidní, aniž byste přesně věděli proč.
  2. Fyzické příznaky: Úzkost často vyvolává fyzické příznaky, jako jsou zvýšený srdeční tep, rychlé dýchání, závratě, svalové napětí, bolesti hlavy, nevolnost, zažívací potíže nebo pocení.
  3. Pocity strachu a obav: Úzkost může být spojena s nepřiměřenými obavami a strachem. Můžete mít pocit, že se blíží nebezpečí, i když objektivně neexistuje. Obavy se mohou týkat různých věcí, jako je zdraví, práce, vztahy nebo finance.
  4. Problémy se spánkem: Úzkost může ovlivnit kvalitu spánku a vést k nespavosti nebo obtížím s usínáním. Myšlenky a obavy mohou obtěžovat v noci, což ztěžuje relaxaci a odpočinek.
  5. Potíže se soustředěním: Úzkost může mít negativní dopad na schopnost soustředit se a udržovat pozornost. Můžete si všimnout, že se vám špatně udržují myšlenky, máte problémy s rozhodováním nebo se stáváte roztržitými.


Pokud úzkost významně ovlivňuje vaši kvalitu života, je vhodné zvážit vyhledání odborné pomoci. Objednání k našim online psychologům je rychlé a diskrétní.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Mgr. Martina Salamonová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 16 let praxe

Terapii vnímám jako cestu doprovázení a společného hledání zdrojů jedinečnosti člověka. Důvěřuji, tomu že: "Svět je lepší místo, protože JÁ, TY, VY na něm jsme".

Na sezení přispívají pojištovny:

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(10)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Milada Ferencová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 6 let praxe

Cítíte se v životě nespokojeně? Máte problémy s úzkostmi, stresem či přetížením? Vytvořím vám důvěrné a bezpečné prostředí pro hledání naplněného a spokojeného života.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(4)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

beach_access
Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(12)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny: