Deprese

Deprese

Deprese je závažné psychické onemocnění, které ovlivňuje stovky milionů lidí po celém světě. Je charakterizována zejména dlouhotrvajícím pocitem smutku, beznaděje a ztráty zájmu nebo radosti ve věcech, které dříve člověka bavily. Deprese může mít různé příčiny, včetně genetických faktorů, stresu, traumatických událostí nebo nerovnováhy chemických látek v mozku.


Zde je 10 nejčastějších příznaků deprese:


  1. Špatná nálada: Trvale snížená nálada, smutek nebo pocit prázdnoty, který trvá většinu dne, většinu dní v týdnu, a to po dobu nejméně dvou týdnů.
  2. Ztráta zájmu a radosti: Ztráta zájmu a potěšení z činností, které byly dříve považovány za příjemné, včetně ztráty zájmu o koníčky, přátele a rodinu.
  3. Únava a snížená energie: Pocit výrazné únavy a snížené energie, i při minimálních úkolech. Jedinou činností, kterou mohou být lidé postihnutí depresí dělat, je vstát z postele.
  4. Poruchy spánku: Potíže se spánkem, jako je nespavost (neschopnost usnout, probouzení uprostřed noci), nebo naopak hypersomnie (přílišné spaní).
  5. Poruchy chuti k jídlu: Změny v chuti k jídlu a váze. Někteří lidé mohou ztratit chuť k jídlu a zhubnout, zatímco jiní mohou zažívat nadměrnou chuť k jídlu a přibrat na váze.
  6. Pocit viny nebo bezcennosti: Silný a nepřiměřený pocit viny nebo bezcennosti, který může být spojen s negativním hodnocením sebe sama.
  7. Snížená koncentrace a rozhodovací schopnost: Potíže s koncentrací, pamětí a rozhodováním. Osoba se může cítit roztěkaná, neschopná soustředit se nebo dokončit úkoly.
  8. Agitace nebo zpomalený pohyb: Někteří lidé mohou vykazovat psychomotorickou agitaci, která se projevuje neklidem a neustálým nutkáním k pohybu. Naopak jiné osoby mohou být velmi zpomalené.
  9. Sebevražedné myšlenky: Myšlenky na smrt nebo sebevraždu. Myšlenky mohou v některých případech nabírat i podobu úmyslu.
  10. Sociální izolace: Náchylnost k odloučení od rodiny a přátel, omezení sociálních aktivit a zájmu o interakce s ostatními lidmi.


Léčba deprese může zahrnovat kombinaci psychoterapie a farmakoterapie. Psychoterapie umožňuje jednotlivcům prozkoumat a řešit hlubší příčiny jejich deprese a naučit se zvládat negativní myšlenky a chování. Farmakoterapie využívá antidepresiva, která pomáhají regulovat chemické látky v mozku spojené se zhoršenou náladou.


Je důležité si uvědomit, že deprese je opravdové onemocnění a vyžaduje odpovídající léčbu a podporu. Osoby s depresí by neměly být zatracovány a jejich stavy bagatelizovány. Depresi je potřeba léčit, a to ideálně pod dohledem odborníků.


Pokud se potýkáte s depresemi, neváhejte využít možnosti kontaktovat psychologa přes platformu Mám lékaře. Objednání k online psychologovi je rychlé a diskrétní.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(17)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Mgr. Martina Adamcová
star star star star star
person Dospělí
done 2 roky praxe

"K šťastnému životu stačí jen velmi málo; vše je ve vašem způsobu myšlení." - Marcus Aurelius

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Někdy stačí málo, aby se změnil celý svět. Nečekejte, začněte měnit ten váš už dnes.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(28)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.