Prokrastinace

Prokrastinace

Prokrastinace je nechtěným chováním, které se projevuje odkládáním úkolů nebo povinností na pozdější dobu. Je to situace, kdy vědomě víme, co máme udělat, ale přesto se vyhýbáme práci a raději se zabýváme jinými věcmi, které nám přinášejí okamžité uspokojení. Tento fenomén může mít různé důvody a může se projevovat jak v osobním životě, tak i v pracovním prostředí.


Prokrastinace může být způsobena strachem z neúspěchu, nedostatkem motivace, nedostatkem sebeorganizace nebo dokonce perfekcionismem. Někteří lidé mají tendenci odkládat úkoly, protože cítí tlak a stres spojený s jejich splněním. Mohou se cítit přemáháni velkým množstvím práce, což vede k tomu, že se snaží se jí vyhnout. Dalším faktorem může být nedostatek motivace, když úkol není dostatečně zajímavý nebo nedostatečně spojený s našimi cíli a hodnotami.


Prokrastinace má však negativní dopady. Odkládání úkolů často vede k přetížení a stresu, což může zhoršit výsledky práce a snížit naši efektivitu. Tím, že se vyhýbáme úkolům, se také můžeme dostat do začarovaného kruhu, kdy se úkoly hromadí a náš stres se ještě zvyšuje. Prokrastinace může také vést k pocitu viny a nízkému sebevědomí, protože si uvědomujeme, že jsme nevyužili svůj čas a potenciál.


Existují různé způsoby, jak se s prokrastinací vypořádat. Je důležité si uvědomit, že prokrastinace je naučený vzorec chování a že ho můžeme změnit. Pomoci může například rozdělení úkolu na menší části, stanovení jasných cílů a termínů, odměňování sebe sama za splněné úkoly nebo vytváření strukturovaného pracovního prostředí. Překonání prokrastinace vyžaduje čas a úsilí, ale může přinést významné pozitivní změny v našem životě. Naučit se efektivně spravovat svůj čas a zvládat úkoly může vést k vyšší produktivitě, menšímu stresu a většímu pocitu uspokojení z našich výsledků.


Spolupráce s odborníkem vám může poskytnout nezbytnou podporu a nástroje pro překonání prokrastinace a dosažení většího pocitu efektivity a uspokojení v životě.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Klára Letková
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

Vždy můžete jít za svými sny. Provedu vás krajinou vlastní duše. Z temných zákoutí se společně vydáme na slunné vrcholky s rozhledem do dálky. Nebojte se udělat první krok.

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty, s důvěrou, že řešení k trápení může objevit každý sám v sobě, a to pokud pozná vlastní potřeby a zdroje.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(22)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

PhDr. Lenka Kolajová
star star star star star
person Dospělí
done 32 let praxe

Od roku 1996 se jako psycholog zaměřuji na jednotlivce i páry, pomáhám s rozvojem osobních, manažerských i sociálních dovedností, věnuji se poradenství, koučingu i konzultování.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."