Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

-
Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

Disociativní porucha identita (DID), dříve také známa jako mnohočetná porucha osobnosti, může být pro celou řadu lidí velmi zavádějící pojem. Pro DID je typický symptom tzv. „rozpolcené osobnosti“, se kterým se pojí celá řada problémů. Často tento příznak milně připisujeme schizofrenii, která si v posledním století získala většinu mediální pozornosti z pole duševních poruch. Rozdíly mezi schizofrenií a DID jsme si představili v minulém článku. Není to ale pouze problém laické veřejnosti, chybují také odborníci během diagnostiky. Odkud se tedy vzal tento problém? Za kořeny této nejasnosti společně zapátráme v dnešním článku. 


Obraz DID ve společnosti


Záměna schizofrenie a dalších poruch osobnosti, jako je DID, není žádnou novinkou. Symptom rozpolcené osobnosti (split personality) zahrnuje myšlenku, kdy se v jednom člověku nachází více unikátních osobností. Tento symptom si v roce 2004 zaměňovalo za schizofrenii až dvě třetiny Němců. Nedalo by se ale říci, že by byl dnes obraz ve společnosti výrazně lepší. Pokud se podíváme na komentáře k příspěvkům o schizofrenii na sociálních sítích, poměrně často bychom se setkali s popisem příznaků DID, přestože v příspěvku byla zmíněna schizofrenie. Sami si takto můžete zkusit otestovat své okolí. Stačí se jen zeptat, jaké příznaky si vaši blízcí spojují se schizofrenií. Velmi pravděpodobně se setkáte s myšlenkou mnohočetné osobnosti či rozpolcené osobnosti. Co však může být překvapující, je fakt, že záměna DID za schizofrenii je také problémem odborníků, kdy tuto situaci neovlivnila ani znalost duševních poruch. Pacienti s DID si totiž často procházejí chybnou diagnostikou, kdy byli chybně označeni za schizofrenní pacienty. Je tedy zřejmé, že kolem disociativní poruchy identity panuje řada nedorozumění a to nejen v laické veřejnosti, ale také v řadách odborníků, kteří se podobnými poruchami osobnosti zabývají. Jak se ale tento obraz disociativní poruchy identity dostal na povrch a nabral takovou sílu?


Rozpolcená osobnost


Možná se nyní sami sebe ptáte, proč mají odborníci problém s diagnózou DID a co tedy dělá DID tolik problematickým? Problémů bylo v historii hned několik. Za jeden z problému je považováno samotné zavedení termínu schizofrenie. Pojem schizofrenie poprvé zavedl Eugene Bleuler v roce 1908. Vycházel ze starořeckých slov „phren“, které je místem pro myšlení či rozjímání a slovo „skhízō“, které znamená „to split“, tedy rozdělit se/rozštěpit se. Bleuler chtěl tímto vyjádřit rozpad a nesouvislost psychických funkcí jako je například myšlení či afekt, nikoliv rozdělení/rozštěpení jednotlivce na dvě unikátní osobnosti. Chybný význam části slova schizofrenie se takto přenesl např. do Japonska, kde původně přeložili název schizofrenie jako „nemoc rozštěpené mysli“. “. V roce 2002 byl následně její název změněn na tzv. „integrační poruchu“, která už lépe vystihuje schizofrenii dle Bleulerova pojetí. Integrační porucha v Japonsku nepodněcovala tolik negativních stereotypů a lidé měli díky novému názvu o schizofrenii značně realističtější představy.


Nešťastný příchod Jekylla a pana Hyda


Většina z nás se již setkala s podivným případem doktora Jekylla a pana Hyda. Jedná se o hororový příběh, ve kterém hlavní postava vytvoří lektvar, který ji přemění na dvě unikátní identity, obdobně jako u pacientů s DID. V hororu se např. objevují podobné pasáže jako je tato: „mé dvě povahy měly společnou paměť, ale všechny ostatní schopnosti byly rozděleny velmi nerovnoměrně“. Následně pár let po zavedení pojmu schizofrenie jej použil Dr. G. Stanley Hall v rozhovoru ve spojitosti s metaforou Jekylla a pana Hyda. Snažil se na ni názorně vysvětlit jeden z typů schizofrenie. Právě toto použití metafory bylo natolik silné a výrazné, že se ve společnosti termín rozpolcené osobnosti uchytil jako nejvýraznější příznak schizofrenie. Zajímavé také je, že podobných interpretací tohoto hororu se můžeme dopracovat nejen v angličtině, ale také němčině či francouzštině. Je tedy možné, že se tato metafora rozšířila takto i k nám, ať už přímo nebo nepřímo.


Rozpolcená osobnost, v angličtině split personality, stála za zrodem spousty zmatků kolem disociativní poruchy identity. Bleulerova volba slov během vytváření názvu schizofrenie zmátla nejen veřejnost, ale také odborníky. Lákavé metafory s Jekyllem a panem Hydem se později chytla média, což zapříčinilo jen prohloubení nejasností ve společnosti. Lidé s DID se proto setkávají s celou řadou stereotypů a nyní je pouze na nás, abychom se naučili tyto stereotypy odmítat. Takovéto vystavením nespravedlivým stereotypům může být náročné pro každého a pokud se sami nacházíte v podobné situaci, rozhodně není ostudou vyhledat odbornou psychologickou pomoc. 


Angermeyer, M. C., & Matschinger, H. (2004). The stereotype of schizophrenia and its impact on discrimination against people with schizophrenia: results from a representative survey in Germany. Schizophrenia Bulletin, 30(4), 1049–1061. https://doi.org/10.1093/oxfordjournals.schbul.a007120


Borsche, J., Schomerus, G., Matschinger, H., & Angermeyer, M. C. (2007). Ein Irrtum der Gebildeten? Gespaltene Persönlichkeit und Schizophrenie. Psychiatrische Praxis, 34(8), 384–387. https://doi.org/10.1055/s-2006-940098


Katschnig, H. (2018). Psychiatry’s contribution to the public stereotype of schizophrenia: Historical considerations. Journal of Evaluation in Clinical Practice, 24(5), 1093–1100. https://doi.org/10.1111/jep.13011


Koike, S., Yamaguchi, S., Ojio, Y., Shimada, T., Watanabe, K., & Ando, S. (2015). Long-term effect of a name change for schizophrenia on reducing stigma. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, 50(10), 1519–1526. https://doi.org/10.1007/s00127-015-1064-8


McNally, K. (2007). Schizophrenia as split personality/Jekyll and Hyde: The origins of the informal usage in the English language. Journal of the History of the Behavioral Sciences, 43(1), 69–79. https://doi.org/10.1002/jhbs.20209


Piedfort-Marin, O., Rignol, G., & Tarquinio, C. (2023). Reply to the “Critical Analysis of Myths about Dissociative Identity Disorders” by Dodier, Lynn and Otgaar (2021). Annales Médico-psychologiques, Revue Psychiatrique, 181(7), 674–677. https://doi.org/10.1016/j.amp.2022.07.023


Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 12 let praxe

„V každém okamžiku máme dvě možnosti: vykročit vpřed směrem k růstu, nebo se stáhnout zpět ...“ Abraham Maslow

Mgr. Kristina Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(3)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(16)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Podobné články

Tým Mám lékaře – 12. 12. 2022

Velký nad obzorem a malý na obloze – měsíční iluze

Procházeli jste se někdy ve večerních hodinách, kdy byl měsíc ještě těsně nad obzorem a zarazila vás jeho vel...

Ondřej Zbejval – 25. 4. 2024

Kde se vzaly závislosti aneb evoluční modely

Závislosti jsou všude kolem nás. Nabírají celou řadu podob a přináší nespočet výzev. V moderní době se nepotý...

Tým Mám lékaře – 16. 9. 2022

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit...