Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

-
Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáristy po celém světě. Jedná se o tzv. disociativní poruchu identity (DID), dříve také známou pod názvem mnohočetná porucha osobnosti. Porucha se stala ústředním motivem řady filmů, například filmu ‚‚Split‘‘ s českým názvem Rozpolcený. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi DID a schizofrenií, se kterou bývá porucha zaměňována?


Disociativní porucha identity – Postihuje přibližně 2 % populace. Mezi hlavní rysy tohoto obranného mechanismu patří především disociativní stavy, které se vyznačují stavem odpojení od vlastních myšlenek, emocí a vzpomínek. Velmi často se porucha projevuje vytvořením odlišných osobností v těle jedné osoby. Nejčastější příčinou této poruchy je prožité trauma v dětství, často se jedná o zneužívání či jinou traumatickou událost. Další osobnosti mohou vznikat z toho důvodu, aby se hlavní „já“ dokázalo vyrovnat s prožitou traumatickou událostí a stresem, který z ní pramení. Často tak vzniká v těle osoby další osobnost, která si dané trauma pamatuje, zatímco primární a původní osobnost na traumatickou událost zapomene.


Rozdíl mezi DID a schizofrenií – Mezi těmito dvěma typy poruch často dochází k záměně. Většinově si řada lidí představí pod příznaky DID schizofrenii a obráceně. Schizofrenie má několik druhů, a proto je komplikované ji shrnout do pár vět. Schizofrenie se nicméně vyznačuje primárně sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlení, což často jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí. Schizofrenie se tak nevyznačuje mnohočetností osobností, jak si mnozí myslí. Mnohočetnost osobností je charakteristická naopak pro disociativní poruchu osobnosti.


Lidé trpící DID nejsou pro své okolí zpravidla nebezpeční. Tento fakt je v rozporu se znázorněním DID například ve filmu Rozpolcený. Osoby trpící touto poruchou mohou být nebezpeční zejména sami sobě.

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023). Schizofrenie. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023b). Disociativní porucha identity. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Disociativn%C3%AD_porucha_identity

AnthonyPadilla. (2020, March 4). I spent a day with MULTIPLE PERSONALITIES (Dissociative Identity Disorder) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ek7JK6pattE

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star

(14)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí
done 10 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star

(12)

person Dospělí, náctiletí
done 14 let praxe

Pokud na bedrech nosíte náklad (v podobě nezpracovaných událostí, ublížení, ztrát, opakování chyb apod.) a chcete se ho zbavit, začněte svůj život měnit hned. Ráda vám pomohu.

Mgr. et Mgr. Michaela Zatloukalová
star star star star star

(12)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe

Potřebujete se vyrovnat s různými starostmi ve svém životě? Bojujete s úzkostmi, depresemi, či obsedantně kompulzivní poruchou? Společně můžeme pracovat na čemkoliv, co vás trápí.

Podobné články

Ondřej Zbejval – 17. 10. 2024

Sociální facilitace a inhibice: Jak přítomnost druhých lidí ovlivňuje náš výkon

Většina z nás již někdy pravděpodobně zažila chvíli, ve které nás při určitém výkonu či úkolu sledoval někdo...

Tým Mám lékaře – 4. 3. 2024

Jak zvládnout home office a zůstat produktivní?

V posledních letech se práce z domova stala stále běžnější alternativou k tradičnímu kancelářskému prostředí....

Mgr. Lucie Marcinčínová – 19. 5. 2023

Panická ataka a jiné úzkostné stavy

Duševní onemocnění se v průběhu života vyskytne asi u poloviny z nás. V posledních letech výrazně přibývají n...