Lucidní snění – co se pod termínem skrývá, a jak začít

-
Lucidní snění – co se pod termínem skrývá, a jak začít


Pravděpodobně většina z nás již slyšela o fenoménu zvaném lucidní sen nebo také lucidní snění. Ne každý má ovšem jasnou představu, co se pod tímto termínem skrývá, a jakým způsobem si může tento stav navodit. Pokud se i vy chcete naučit, jak prožívat své sny jako reálný život, tak je tento článek přesně pro vás.

Lucidní sen – Jedná se o stav, kdy si spící člověk uvědomí, že je jeho sen pouhým snem a často ho tak dokáže plně ovládat, bez jakéhokoliv omezení, to se však u každého jedince může lišit. Lucidní sny pak můžete využít například na trénování různých dovedností, ve kterých se chcete zlepšit. Například výzkum Kliniky duševního zdraví v Mannheimu nám ukázal, že sportovci jsou schopni zlepšit své atletické dovednosti za pomocí lucidního snění. Je čistě na vás, jak s tímto stavem naložíte, můžete ho také využít na postupné vystavování se situacím, které ve vás vyvolávají úzkosti a pozorovat možné zlepšení.

Jak začít – Pro navození lucidních snů je nejdříve důležité trénovat vaši paměť na sny. Jednou z doporučovaných metod je vedení snáře. V praxi to znamená, že každé ráno po probuzení si zapíšete veškeré detaily, které si z vašich snů pamatujete. Samozřejmě se vám to nemusí dařit každý den, to je naprosto přirozené. S postupem času zjistíte, že si pamatujete stále více a více detailů a částí snů. Doporučuje se si během dne tento deník pročítat a snažit si dané sny vybavit, aby vám tak vaše sny utkvěly v paměti.

Poté, co si budete více pamatovat své sny, můžete se pokusit začít lucidně snít. Jednou z často používaných technik je metoda tzv. „Reality Checks“. Jedná se například o kontrolování času během dne. Snažte se alespoň jednou za hodinu podívat na své hodinky, či jiné hodiny, abyste se to postupně naučili dělat podvědomě. Může se pak stát, že to bezmyšlenkovitě uděláte ve snu, který vám není schopný ukázat správný čas a vy si tím můžete uvědomit, že sníte.

Dále se můžete pokusit pozorovat zrcadla, mozek není ve snu schopný vytvořit adekvátní odraz a často působí spíše chaoticky, rozmazaně a nejasně. Poté se zkuste zamyslet, jak jste se na dané místo ve snu dostali, jelikož sny většinou postrádají logickou návaznost, což vám usnadní si vaše snění uvědomit.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...