Insomnie - co jí způsobuje, a jak se jí bránit

-
Insomnie - co jí způsobuje, a jak se jí bránit

Nespavost, či insomnie je jedna z nejčastějších poruch spánku, která postihuje čím dál tím více lidí. Hlavním příznakem je problém s usínáním, případně porucha průběhu spánku, kdy se nemocný opakovaně probouzí, či vstává nechtěně brzy. Co insomnii způsobuje, a jak se jí bránit?


Jak nespavost vzniká?

Faktorů, které mohou insomnii vyvolat je nespočet. Mezi ty nejčastější však patří stres, nadměrná psychická zátěž či deprese, které znemožňují pacientovy zrelaxovat se a pohodlně usnout. Dále může problémy se spánkem zapříčinit vnitřní choroba, která nemocného obtěžuje do té míry, že nemůže klidně spát. Mezi vnější faktory pak patří nežádoucí vlivy z okolního prostředí, jakými je například chlad, hluk či světlo. Negativní vliv má též užívání alkoholu a stimulujících nápojů.


Jak poznat že se jedná o insomnii?

Pokud jednou za čas nemůžete usnout, nemusí se hned jednat o insomnii. Problémy se spánkem občas postihnou každého. Jako vážnou poruchu spánku definujeme až chronickou insomnii – ta se projevuje opakovanými potížemi s usínáním a následným častým probouzením. V nejvážnějších případech nemocný spí i kolem 2-3 hodin, což způsobuje v dlouhodobém horizontu velké množství navazujících zdravotních problémů a může skončit i naprostým vyčerpáním.


Mezi další příznaky patří:  • Únava
  • Nervozita
  • Poruchy koncentrace
  • Neklid
  • Bolest hlavy


Léčba a prevence:

Základní prevencí proti potížím se spánkem je takzvaná spánková hygiena. Zjednodušeně se doporučuje vytvořit si pravidelný životní rytmus, chodit spát a vstávat v podobný čas, před spaním se vyvarovat těžkým jídlům, kávě a alkoholu, pozornost je též vhodné věnovat místu k spaní. To by mělo být tiché, tmavé a chladné.


Pokud spánková hygiena nestačí, doporučuje se navštívit spánkovou laboratoř. Dále je primárně důležité zjistit, z jakého důvodu potížemi trpíte. Mnohdy pomůže i návštěva psychologa, zvlášť pokud se potýkáte nejen s nespavostí, ale i se stresem, depresemi či úzkostmi. Posledním řešením jsou pak léky na nespavost, které se však příliš nedoporučují, jelikož nedokáží vyvolat hluboký spánek. Při dlouhodobém používání pak může dokonce vznikat závislost.


Problémy se spánkem není radno podceňovat! Kvalitní spánek je základem pro zdravé fungování těla jak po fyzické, tak po psychické stránce, napomáhá proti tloustnutí, zlepšuje imunitu a snižuje riziko srdečních chorob a mrtvice. Při potížích se tedy nebojte obrátit na lékaře

Nespavost: příznaky, léčba (insomnie) - Vitalion.cz. (n.d.). Vitalion.cz. https://nemoci.vitalion.cz/nespavost/

Neonus, S. (n.d.). Insomnie - jak na zničující nespavost? https://www.vyspise.cz/article/cz/insomnie-jak-na-znicujici-nespavost

Podobné články

Tým Mám lékaře – 4. 12. 2023

Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negati...

Tým Mám lékaře – 28. 11. 2023

Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený sho...

Tým Mám lékaře – 22. 11. 2023

Digitální detox: Jak odpojení od technologií pomáhá duševnímu zdraví?

Žijeme ve věku digitální revoluce, kde jsme neustále spojeni s technologiemi. Smartphony, sociální sítě a nek...