Jak vybrat svého psychologa?

-
Jak vybrat svého psychologa?

Vybrat si správného psychologa může být pěkný oříšek, a ne každý z nás má zcela jasno, podle jakých kritérií by se měl ve výsledku rozhodnout. Po přečtení tohoto článku si ještě dnes můžete na našem webu https://mamlekare.cz/ vybrat svého ideální psychologa např. podle specializace nebo hodinové sazby.


Kvalifikace – Mezi hlavní kritéria bezpochyby patří samotná kvalifikace daného odborníka, abyste se předem vyhnuli samozvaným psychologům či terapeutům bez jakéhokoliv ověření nebo výcviku. Je vhodné si předem zjistit, zda má požadované vysokoškolské vzdělání v konkrétním oboru. Dále se můžete podívat, zda si prošel terapeutickým výcvikem, který se vám zamlouvá. Je opravdu důležité, abyste si se svým psychologem rozuměli.


Reference – Další možností, jak si ověřit, zda je váš psycholog do jisté míry kvalitní jsou reference neboli doporučení. Ovšem je podstatné zmínit, že pokud daný psycholog nevyhovoval určitým klientům, nemusí to nutně znamenat, že nebude vyhovovat ani vám. Proto je lepší se zaměřit na konstruktivní kritiku a na konkrétní aspekty osobnosti daného psychologa v referencích, abyste si dokázali udělat lepší obrázek, zda vám bude vyhovovat především jako člověk.


Specializace – Věnovat pozornost je nutné také specializaci daného psychologa, zda vám vůbec dokáže poradit s vaším konkrétním problémem. Ne každý psycholog se specializuje na úzkosti a deprese, ale může se např. zaměřit na rodinnou terapii.


Osobní vztah – Tato část se vztahuje již na váš konkrétní vztah s vybraným psychologem. Je důležité vědět, že není žádná ostuda ani urážka měnit svého psychologa, pokud vám bude připadat, že si dostatečně nerozumíte. Sezení jsou primárně o vás a je důležité, abyste se cítili komfortně, proto se v žádném případě nebraňte změně! Během sezení pozorujte, jak si s psychologem rozumíte, zda mu věříte a jestli máte pocit, že vám upřímně naslouchá.


Poradenství – Poradci se zaměřují na řešení aktuálního problému. Jedná se například o manželské či rodinné problémy. Poradci mají za cíl zmapovat situaci, vymezit problém a narýsovat konkrétní opatření k vyřešení daného problému. Tito poradci nemusí mít nutně absolvovaný dlouhodobý psychoterapeutický výcvik.


Psychoterapie – Je forma pomoci, kterou poskytuje osoba s akreditovaným dlouhodobým psychoterapeutickým výcvikem. Většinou se jedná o dlouhodobou spolupráci s cílem dopomoct k rozvoji osobního života klienta. Většinou se jedná o formu pomoci, která trvá měsíce či roky. Cílem psychoterapie je nahlédnout pod ''pokličku'' osobnosti člověka a hovořit o hlubších příbězích a problémech.


Najděte si svého psychologa ještě dnes a udělejte tak něco pro své mentální zdraví.

Psychoterapie vs. poradenství. (n.d.). https://terap.io/blog/prakticke-tipy/psychoterapie-vs-poradenstvi

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(17)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Mgr. Martina Adamcová
star star star star star
person Dospělí
done 2 roky praxe

"K šťastnému životu stačí jen velmi málo; vše je ve vašem způsobu myšlení." - Marcus Aurelius

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Někdy stačí málo, aby se změnil celý svět. Nečekejte, začněte měnit ten váš už dnes.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(28)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 11. 1. 2024

Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

Sociální sítě hrají v životech dnešních dětí a adolescentů historicky nejvýznamější roli. Od prvních platfore...

Tým Mám lékaře – 4. 12. 2023

Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negati...