Jak vybrat svého psychologa?

-
Jak vybrat svého psychologa?

Vybrat si správného psychologa může být pěkný oříšek, a ne každý z nás má zcela jasno, podle jakých kritérií by se měl ve výsledku rozhodnout. Po přečtení tohoto článku si ještě dnes můžete na našem webu https://mamlekare.cz/ vybrat svého ideální psychologa např. podle specializace nebo hodinové sazby.


Kvalifikace – Mezi hlavní kritéria bezpochyby patří samotná kvalifikace daného odborníka, abyste se předem vyhnuli samozvaným psychologům či terapeutům bez jakéhokoliv ověření nebo výcviku. Je vhodné si předem zjistit, zda má požadované vysokoškolské vzdělání v konkrétním oboru. Dále se můžete podívat, zda si prošel terapeutickým výcvikem, který se vám zamlouvá. Je opravdu důležité, abyste si se svým psychologem rozuměli.


Reference – Další možností, jak si ověřit, zda je váš psycholog do jisté míry kvalitní jsou reference neboli doporučení. Ovšem je podstatné zmínit, že pokud daný psycholog nevyhovoval určitým klientům, nemusí to nutně znamenat, že nebude vyhovovat ani vám. Proto je lepší se zaměřit na konstruktivní kritiku a na konkrétní aspekty osobnosti daného psychologa v referencích, abyste si dokázali udělat lepší obrázek, zda vám bude vyhovovat především jako člověk.


Specializace – Věnovat pozornost je nutné také specializaci daného psychologa, zda vám vůbec dokáže poradit s vaším konkrétním problémem. Ne každý psycholog se specializuje na úzkosti a deprese, ale může se např. zaměřit na rodinnou terapii.


Osobní vztah – Tato část se vztahuje již na váš konkrétní vztah s vybraným psychologem. Je důležité vědět, že není žádná ostuda ani urážka měnit svého psychologa, pokud vám bude připadat, že si dostatečně nerozumíte. Sezení jsou primárně o vás a je důležité, abyste se cítili komfortně, proto se v žádném případě nebraňte změně! Během sezení pozorujte, jak si s psychologem rozumíte, zda mu věříte a jestli máte pocit, že vám upřímně naslouchá.


Poradenství – Poradci se zaměřují na řešení aktuálního problému. Jedná se například o manželské či rodinné problémy. Poradci mají za cíl zmapovat situaci, vymezit problém a narýsovat konkrétní opatření k vyřešení daného problému. Tito poradci nemusí mít nutně absolvovaný dlouhodobý psychoterapeutický výcvik.


Psychoterapie – Je forma pomoci, kterou poskytuje osoba s akreditovaným dlouhodobým psychoterapeutickým výcvikem. Většinou se jedná o dlouhodobou spolupráci s cílem dopomoct k rozvoji osobního života klienta. Většinou se jedná o formu pomoci, která trvá měsíce či roky. Cílem psychoterapie je nahlédnout pod ''pokličku'' osobnosti člověka a hovořit o hlubších příbězích a problémech.


Najděte si svého psychologa ještě dnes a udělejte tak něco pro své mentální zdraví.

Psychoterapie vs. poradenství. (n.d.). https://terap.io/blog/prakticke-tipy/psychoterapie-vs-poradenstvi

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 17. 1. 2024

5 častých mýtů o psychoterapii

Přestože je psychoterapie klíčovým nástrojem pro podporu duševního zdraví, stále kolem ní panují různé mýty....