Jak vybrat svého psychologa?

-
Jak vybrat svého psychologa?

Vybrat si správného psychologa může být pěkný oříšek, a ne každý z nás má zcela jasno, podle jakých kritérií by se měl ve výsledku rozhodnout. Po přečtení tohoto článku si ještě dnes můžete na našem webu https://mamlekare.cz/ vybrat svého ideální psychologa např. podle specializace nebo hodinové sazby.


Kvalifikace – Mezi hlavní kritéria bezpochyby patří samotná kvalifikace daného odborníka, abyste se předem vyhnuli samozvaným psychologům či terapeutům bez jakéhokoliv ověření nebo výcviku. Je vhodné si předem zjistit, zda má požadované vysokoškolské vzdělání v konkrétním oboru. Dále se můžete podívat, zda si prošel terapeutickým výcvikem, který se vám zamlouvá. Je opravdu důležité, abyste si se svým psychologem rozuměli.


Reference – Další možností, jak si ověřit, zda je váš psycholog do jisté míry kvalitní jsou reference neboli doporučení. Ovšem je podstatné zmínit, že pokud daný psycholog nevyhovoval určitým klientům, nemusí to nutně znamenat, že nebude vyhovovat ani vám. Proto je lepší se zaměřit na konstruktivní kritiku a na konkrétní aspekty osobnosti daného psychologa v referencích, abyste si dokázali udělat lepší obrázek, zda vám bude vyhovovat především jako člověk.


Specializace – Věnovat pozornost je nutné také specializaci daného psychologa, zda vám vůbec dokáže poradit s vaším konkrétním problémem. Ne každý psycholog se specializuje na úzkosti a deprese, ale může se např. zaměřit na rodinnou terapii.


Osobní vztah – Tato část se vztahuje již na váš konkrétní vztah s vybraným psychologem. Je důležité vědět, že není žádná ostuda ani urážka měnit svého psychologa, pokud vám bude připadat, že si dostatečně nerozumíte. Sezení jsou primárně o vás a je důležité, abyste se cítili komfortně, proto se v žádném případě nebraňte změně! Během sezení pozorujte, jak si s psychologem rozumíte, zda mu věříte a jestli máte pocit, že vám upřímně naslouchá.


Poradenství – Poradci se zaměřují na řešení aktuálního problému. Jedná se například o manželské či rodinné problémy. Poradci mají za cíl zmapovat situaci, vymezit problém a narýsovat konkrétní opatření k vyřešení daného problému. Tito poradci nemusí mít nutně absolvovaný dlouhodobý psychoterapeutický výcvik.


Psychoterapie – Je forma pomoci, kterou poskytuje osoba s akreditovaným dlouhodobým psychoterapeutickým výcvikem. Většinou se jedná o dlouhodobou spolupráci s cílem dopomoct k rozvoji osobního života klienta. Většinou se jedná o formu pomoci, která trvá měsíce či roky. Cílem psychoterapie je nahlédnout pod ''pokličku'' osobnosti člověka a hovořit o hlubších příbězích a problémech.


Najděte si svého psychologa ještě dnes a udělejte tak něco pro své mentální zdraví.

Psychoterapie vs. poradenství. (n.d.). https://terap.io/blog/prakticke-tipy/psychoterapie-vs-poradenstvi

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

Poskytuji poradenství pro děti, dospívající a dospělé. Těším se na případnou spolupráci =)

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Ondřej Zbejval – 26. 9. 2024

Život s fobiemi: aneb jak porozumět svým obavám

Každý z nás už někdy pocítil strach, ať už z testů ve škole, v noci v tmavé uličce po cestě domů, nebo před p...

Tým Mám lékaře – 4. 4. 2024

Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

Disociativní porucha identita (DID), dříve také známa jako mnohočetná porucha osobnosti, může být pro celou ř...