Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

-
Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený shonem spojeným s přípravami, nakupováním dárků a organizací rodinných setkání. Jak však můžeme dosáhnout harmonických a klidných Vánoc, které jsou skutečně spojeny s radostí a pohodou?


1. Čas věnovaný plánování se vyplatí


Před Vánocemi si udělejte čas na plánování. Sestavte si seznam úkolů, které musíte udělat, a stanovte si reálné termíny. Tím se vyhnete děláním věcí na poslední chvíli a zbytečnému stresu.


2. Podělte se o úkoly


Nemusíte dělat vše sami. Delegujte úkoly a nechte si pomoc od rodiny a přátel. Spolupráce s ostatními může snížit zátěž a zvýšit radost ze společné přípravy.


3. Přemýšlejte o financích


Stanovte si rozpočet pro vánoční nákupy a snažte se ho dodržovat. Finanční stres může být jedním z největších zátěží během svátků, takže je důležité mít realistické očekávání.


4. Vyhýbejte se perfekcionismu


Nemusíte mít naprosto dokonalé Vánoce. Přijměte skutečnost, že některé věci nevyjdou podle plánu, a soustřeďte se na to, co je pro vás nejdůležitější - trávení času s rodinou a přáteli.


5. Mějte čas pro sebe


Nenechte se zahltit povinnostmi. Vytvořte si čas na odpočinek a relaxaci. To může zahrnovat čtení knihy, poslech vánoční hudby nebo jednoduše klidnou procházku v přírodě.


6. Na stravě a pohybu záleží


Vánoční období je často spojeno s množstvím těžkého jídlem. Snažte se stravu obohatit i něčím jiným a nezapomínejte na pravidelný pohyb. Fyzická aktivita může navíc pomoci snížit úroveň stresu a zlepšit náladu.


7. Omezte čas strávený na sociálních sítích


Sociální sítě mohou vytvářet nerealistická očekávání a zvyšovat stres. Zaměřte se spíše na skutečné a hlubší spojení s lidmi okolo vás. Pokud vás digitální detox zajímá více, přečtěte si náš článek.


8. Dárky s významem jsou nejlepší


Nejde jen o kvantitu, ale spíše o kvalitu. Zamyslete se nad tím, co by opravdu potěšilo vaše blízké. Někdy může jeden důkladně vybraný dárek přinést více radosti než pět dárků bez významu.


9. Oceňte to, co už máte


Nezapomínejte na to, co je skutečně důležité. Než přemýšlet nad tím co vám schází raději věnujte čas vděčnosti za to, co máte, a co vám lidé kolem vás přináší.


Vánoce mohou být opravdu magickým obdobím, pokud se naučíme zvládat stres a soustředíme se na to, co je opravdu důležité. Pamatujte, že nejlepší dárek, který můžete dát, je vaše přítomnost a láska.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 12 let praxe

„V každém okamžiku máme dvě možnosti: vykročit vpřed směrem k růstu, nebo se stáhnout zpět ...“ Abraham Maslow

Mgr. Kristina Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(3)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(16)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 10. 7. 2023

Jak se vyrovnat se stresem: 5 účinných strategií pro zvládání každodenního tlaku

Stres je nepostradatelnou součástí moderního života. Každodenní tlak a nároky, s nimiž se setkáváme, mohou zp...

Tým Mám lékaře – 5. 4. 2023

Experiment Vesmír 25 – Dokonalý život jako zkáza lidstva

Za celou naši historii bylo provedeno mnoho děsivých a neetických experimentů, tento je však děsivý trochu j...