Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

-
Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem se navyšuje počet uchazečů, kteří si na tento obor hlásí. Zpravidla je proto stále těžší se na něj dostat. V dnešní článku si představíme většinu fakult, na kterých můžete v České republice studovat psychologii. Pokud si totiž podáte přihlášku na více škol, vaše šance se významně zvýší.


Kde se dá studovat psychologie a jaké jsou šance? – Úspěšnost u jednotlivých škol se výrazně liší–například u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) u přijímacích zkoušek uspěje pouhých 5 % uchazečů. Vyjádřeno čísly, v loňském přijímacím řízení se na FF UK (2022/2023) na FF UK psychologii přihlásilo 1135 uchazečů a přijato bylo pouze 59.

·        Praha – Filozofická fakulta UK (úspěšnost ± 5 %) ┃ Pedagogická fakulta UK (úspěšnost ± 6 %)

·        Brno – Fakulta sociálních studií MUNI (úspěšnost ± 8 %) ┃ Filozofická fakulta MUNI (úspěšnost ± 6 %)

·        Olomouc – Filozofická fakulta UPOL (úspěšnost ± 6 %)

·        České Budějovice – Pedagogická fakulta JČU (úspěšnost ± 32 %)

·        Ostrava – Filozofická fakulta OU (úspěšnost ± 13 %)


Přijímací řízení na jednotlivých fakultáchFilozofická Fakulta UK

1. kolo se skládá z testu studijních předpokladů, testu z psychologie, krátké eseje a výběrem mezi absolvování testu buďto ze ZSV nebo biologie. 2. kolo je zaměřeno na ústní projev, konkrétně vás čeká část A – rozhovor o eseji, odborných aktivitách, zájmech, motivaci a předpokladech ke studiu uchazeče, diskuse o odborných otázkách na základě seznamu prostudované literatury. Část B – prezentace zaměřená na uchazečovu motivaci ke studiu psychologie, otázky z okruhů pro podčást A. Také se předkládá seznam odborných aktivit a odborné literatury, které mají určitou spojitost s psychologií. Zde naleznete seznam doporučené literatury.


Pedagogická fakulta UK

Jednokolové zkoušky se skládají z písemného testu z psychologie a speciální pedagogiky. Část testových otázek je formulována v anglickém jazyce (B2).


Fakulta sociálních studií MUNI

Přijímací řízení se na této fakultě skládá "pouze" z testů od společnosti Scio, konkrétně se jedná o test OSP a ZSV. Pro přijetí se silně doporučuje překročit percentilovou hranici 90 z obou testů.


Filozofická fakulta MUNI

Zde se nejdříve musíte poprat s oborovým testem, který se skládá jak z psychologie, tak z biologie. Pokud zvládnete získat percentil nad 65 (většinou), tak postupujete do 2. kola, kde si napíšete test TSP (velmi podobný testu OSP od společnosti Scio). Z testu TSP ale většinou také musíte získat percentil nad 90.


Filozofická fakulta UPOL

V prvním kole vás čeká test ze studijních předpokladů (podobné jako u společnosti Scio), dále test z psychologie a jako poslední test z biologie a ZSV. 2. kolo se v posledním letech často měnilo, většinou se však jednalo o pohovor, kde uchazeč seznámil porotu se svými motivacemi, portfoliem atd. Dále si uchazeč vylosuje dvě otázky z psychologie, o kterých následně hovoří.


Pedagogická fakulta JČU

V prvním kole musíte získat alespoň 50 bodů z testu OSP od společnosti Scio (tzn. 50 percentil a výš, pokud získáte např. percentil 98, získáváte 98 bodů do druhého kola). V druhém kole musíte předložit portfolio, které následně zhodnotí porota.


Filozofická fakulta OU

V Ostravě na vás bude čekat test z psychologie, test studijních předpokladů (znovu podobný jako od společnosti Scio), test z biologie a jako poslední test ze ZSV.


Přejeme hodně štěstí u přijímacího řízení a doufáme, že se vám vaše sny splní. 

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Mgr. Martina Salamonová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 16 let praxe

Terapii vnímám jako cestu doprovázení a společného hledání zdrojů jedinečnosti člověka. Důvěřuji, tomu že: "Svět je lepší místo, protože JÁ, TY, VY na něm jsme".

Na sezení přispívají pojištovny:

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(10)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Milada Ferencová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 6 let praxe

Cítíte se v životě nespokojeně? Máte problémy s úzkostmi, stresem či přetížením? Vytvořím vám důvěrné a bezpečné prostředí pro hledání naplněného a spokojeného života.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(4)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

beach_access
Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(12)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Podobné články

Tým Mám lékaře – 14. 11. 2023

Jak si udržet psychickou pohodu na podzim?

Podzim přináší nejen barevné listí a chladnější počasí, ale také změny, které mohou ovlivnit naši psychickou...

Tým Mám lékaře – 16. 12. 2022

Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

Anorexie, jinak také známá pod pojmem nechutenství, patří stejně jako bulimie do skupiny poruch příjmů potrav...

Tým Mám lékaře – 31. 10. 2022

Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

Řada problémů může mít zcela odlišná řešení, ale postup pro řešení těchto obtíží nemusí být vždy zcela jiný....