Logoterapie a její základy

-
Logoterapie a její základy

Pokud uvažujete o terapii, určitě je dobré předem zjistit, co vlastně hledáte. Ne každý typ terapie musí vyhovovat všem, stejně jako samotný psychoterapeut, proto není od věci zkoušet různé techniky, a najít tak tu ideální právě pro vás. V tomto článku se podíváme na metodu nazývanou logoterapie.


Zakladatel logoterapie – Za vznikem tohoto směru stojí proslulý psychiatr a lékař V. E. Frankl, který byl za války vězněn v koncentračním táboře. Tato zkušenost značně ovlivnila jeho postoj k životu a jeho další směřování, tedy i samotný psychoterapeutický směr nazývaný logoterapie. Během svého času v koncentračním táboře Frankl vypomohl řadě spoluvězňů za pomocí logoterapie, tedy aktivního hledání smyslu, a dodal jim tak důležité duchovní povzbuzení. Pokud vás více zajímá smyšlení V. E. Frankla a jeho hlavní myšlenky, které ovlivnily i samotnou terapii, podívejte se na přechozí článek, který se touto problematikou zabývá.


Hlavní body logoterapie – V. E. Frankl především metaforicky označuje úzkosti, deprese a závislosti jako přechodnou ztrátu životního smyslu. Za pomoci logoterapie tak lidé mohou nahlédnout do svého nitra a zjistit, co dává právě jejich životu smysl.


  • Existenciální vakuum – Na rozdíl od zvířat, člověk nemá příliš pudů, které by mu jasně říkaly, co přesně má dělat. V moderní době navíc upadají i zažité konvence z dřívějších časů, které člověku jasně definovaly životní cíl. Není tak divu, že si čím dál tím více lidí stěžuje na tzv. „vnitřní prázdnotu“ – tedy existenciální vakuum.

 

  • Dereflexe – Jednou z metod, jak se vypořádat s existenciálním vakuem je metoda zvaná dereflexe. Ta usiluje o vynulování efektu tzv. hyperreflexe, kdy se člověk přehnaně pozoruje a analyzuje a nemá tak prostor se soustředit na pravou podstatu svého bytí. Dereflexe se snaží odvrátit pozornost od pacienta, aby se tak mohl více zaměřit na věci kolem sebe a hledat tak smysl jinde než sám v sobě.


Každá z terapií je velmi specifická a nelze zaručit, že bude fungovat zrovna na vás. To nicméně neznamená, že jednotlivé aspekty dané terapie vás nemohou lépe nasměrovat, nebo že se nedají propojit s technikami z jiných terapií. Nejdůležitějším prvním krokem je samotné odhodlání podstoupit terapii, a to se počítá.


Prozkoumejte vaše možnosti na našem webu Mám Lékaře, kde si zaručeně vybere každý.

Frankl, V. E. (2021). Léčba smyslem. PORTÁL s. r. o.

Frankl, V. E. (2016). Utrpení z nesmyslnosti života: psychoterapie pro dnešní dobu.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...