Logoterapie a její základy

-
Logoterapie a její základy

Pokud uvažujete o terapii, určitě je dobré předem zjistit, co vlastně hledáte. Ne každý typ terapie musí vyhovovat všem, stejně jako samotný psychoterapeut, proto není od věci zkoušet různé techniky, a najít tak tu ideální právě pro vás. V tomto článku se podíváme na metodu nazývanou logoterapie.


Zakladatel logoterapie – Za vznikem tohoto směru stojí proslulý psychiatr a lékař V. E. Frankl, který byl za války vězněn v koncentračním táboře. Tato zkušenost značně ovlivnila jeho postoj k životu a jeho další směřování, tedy i samotný psychoterapeutický směr nazývaný logoterapie. Během svého času v koncentračním táboře Frankl vypomohl řadě spoluvězňů za pomocí logoterapie, tedy aktivního hledání smyslu, a dodal jim tak důležité duchovní povzbuzení. Pokud vás více zajímá smyšlení V. E. Frankla a jeho hlavní myšlenky, které ovlivnily i samotnou terapii, podívejte se na přechozí článek, který se touto problematikou zabývá.


Hlavní body logoterapie – V. E. Frankl především metaforicky označuje úzkosti, deprese a závislosti jako přechodnou ztrátu životního smyslu. Za pomoci logoterapie tak lidé mohou nahlédnout do svého nitra a zjistit, co dává právě jejich životu smysl.


  • Existenciální vakuum – Na rozdíl od zvířat, člověk nemá příliš pudů, které by mu jasně říkaly, co přesně má dělat. V moderní době navíc upadají i zažité konvence z dřívějších časů, které člověku jasně definovaly životní cíl. Není tak divu, že si čím dál tím více lidí stěžuje na tzv. „vnitřní prázdnotu“ – tedy existenciální vakuum.

 

  • Dereflexe – Jednou z metod, jak se vypořádat s existenciálním vakuem je metoda zvaná dereflexe. Ta usiluje o vynulování efektu tzv. hyperreflexe, kdy se člověk přehnaně pozoruje a analyzuje a nemá tak prostor se soustředit na pravou podstatu svého bytí. Dereflexe se snaží odvrátit pozornost od pacienta, aby se tak mohl více zaměřit na věci kolem sebe a hledat tak smysl jinde než sám v sobě.


Každá z terapií je velmi specifická a nelze zaručit, že bude fungovat zrovna na vás. To nicméně neznamená, že jednotlivé aspekty dané terapie vás nemohou lépe nasměrovat, nebo že se nedají propojit s technikami z jiných terapií. Nejdůležitějším prvním krokem je samotné odhodlání podstoupit terapii, a to se počítá.


Prozkoumejte vaše možnosti na našem webu Mám Lékaře, kde si zaručeně vybere každý.

Frankl, V. E. (2021). Léčba smyslem. PORTÁL s. r. o.

Frankl, V. E. (2016). Utrpení z nesmyslnosti života: psychoterapie pro dnešní dobu.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Mgr. Martina Salamonová
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí
done 16 let praxe

Terapii vnímám jako cestu doprovázení a společného hledání zdrojů jedinečnosti člověka. Důvěřuji, tomu že: "Svět je lepší místo, protože JÁ, TY, VY na něm jsme".

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

Mgr. Michaela Štěpánová
star star star star star
(23)
person Dospělí, náctiletí
done 7 let praxe

Řešíte krizové situace? Máte komunikační či vztahové potíže? Jste vystresovaní? Máte problémy ve škole? Chcete si zlepšit mínění o sobě samém? Společně nalezneme řešení.

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(14)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí, děti
done 15 let praxe

Mám ucelený sebezkušenostní výcvik Hypnotické a nehypnotické komunikační terapie- M.H. Erickson a semináře z Integrované psychoterapie u prof. Knoblocha.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 3 roky praxe
Předplatné

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Podobné články

Tým Mám lékaře – 16. 12. 2022

Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

Anorexie, jinak také známá pod pojmem nechutenství, patří stejně jako bulimie do skupiny poruch příjmů potrav...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 21. 10. 2022

Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáris...