Logoterapie a její základy

-
Logoterapie a její základy

Pokud uvažujete o terapii, určitě je dobré předem zjistit, co vlastně hledáte. Ne každý typ terapie musí vyhovovat všem, stejně jako samotný psychoterapeut, proto není od věci zkoušet různé techniky, a najít tak tu ideální právě pro vás. V tomto článku se podíváme na metodu nazývanou logoterapie.


Zakladatel logoterapie – Za vznikem tohoto směru stojí proslulý psychiatr a lékař V. E. Frankl, který byl za války vězněn v koncentračním táboře. Tato zkušenost značně ovlivnila jeho postoj k životu a jeho další směřování, tedy i samotný psychoterapeutický směr nazývaný logoterapie. Během svého času v koncentračním táboře Frankl vypomohl řadě spoluvězňů za pomocí logoterapie, tedy aktivního hledání smyslu, a dodal jim tak důležité duchovní povzbuzení. Pokud vás více zajímá smyšlení V. E. Frankla a jeho hlavní myšlenky, které ovlivnily i samotnou terapii, podívejte se na přechozí článek, který se touto problematikou zabývá.


Hlavní body logoterapie – V. E. Frankl především metaforicky označuje úzkosti, deprese a závislosti jako přechodnou ztrátu životního smyslu. Za pomoci logoterapie tak lidé mohou nahlédnout do svého nitra a zjistit, co dává právě jejich životu smysl.


  • Existenciální vakuum – Na rozdíl od zvířat, člověk nemá příliš pudů, které by mu jasně říkaly, co přesně má dělat. V moderní době navíc upadají i zažité konvence z dřívějších časů, které člověku jasně definovaly životní cíl. Není tak divu, že si čím dál tím více lidí stěžuje na tzv. „vnitřní prázdnotu“ – tedy existenciální vakuum.

 

  • Dereflexe – Jednou z metod, jak se vypořádat s existenciálním vakuem je metoda zvaná dereflexe. Ta usiluje o vynulování efektu tzv. hyperreflexe, kdy se člověk přehnaně pozoruje a analyzuje a nemá tak prostor se soustředit na pravou podstatu svého bytí. Dereflexe se snaží odvrátit pozornost od pacienta, aby se tak mohl více zaměřit na věci kolem sebe a hledat tak smysl jinde než sám v sobě.


Každá z terapií je velmi specifická a nelze zaručit, že bude fungovat zrovna na vás. To nicméně neznamená, že jednotlivé aspekty dané terapie vás nemohou lépe nasměrovat, nebo že se nedají propojit s technikami z jiných terapií. Nejdůležitějším prvním krokem je samotné odhodlání podstoupit terapii, a to se počítá.


Prozkoumejte vaše možnosti na našem webu Mám Lékaře, kde si zaručeně vybere každý.


Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...