Logoterapie a její základy

-
Logoterapie a její základy

Pokud uvažujete o terapii, určitě je dobré předem zjistit, co vlastně hledáte. Ne každý typ terapie musí vyhovovat všem, stejně jako samotný psychoterapeut, proto není od věci zkoušet různé techniky, a najít tak tu ideální právě pro vás. V tomto článku se podíváme na metodu nazývanou logoterapie.


Zakladatel logoterapie – Za vznikem tohoto směru stojí proslulý psychiatr a lékař V. E. Frankl, který byl za války vězněn v koncentračním táboře. Tato zkušenost značně ovlivnila jeho postoj k životu a jeho další směřování, tedy i samotný psychoterapeutický směr nazývaný logoterapie. Během svého času v koncentračním táboře Frankl vypomohl řadě spoluvězňů za pomocí logoterapie, tedy aktivního hledání smyslu, a dodal jim tak důležité duchovní povzbuzení. Pokud vás více zajímá smyšlení V. E. Frankla a jeho hlavní myšlenky, které ovlivnily i samotnou terapii, podívejte se na přechozí článek, který se touto problematikou zabývá.


Hlavní body logoterapie – V. E. Frankl především metaforicky označuje úzkosti, deprese a závislosti jako přechodnou ztrátu životního smyslu. Za pomoci logoterapie tak lidé mohou nahlédnout do svého nitra a zjistit, co dává právě jejich životu smysl.


  • Existenciální vakuum – Na rozdíl od zvířat, člověk nemá příliš pudů, které by mu jasně říkaly, co přesně má dělat. V moderní době navíc upadají i zažité konvence z dřívějších časů, které člověku jasně definovaly životní cíl. Není tak divu, že si čím dál tím více lidí stěžuje na tzv. „vnitřní prázdnotu“ – tedy existenciální vakuum.

 

  • Dereflexe – Jednou z metod, jak se vypořádat s existenciálním vakuem je metoda zvaná dereflexe. Ta usiluje o vynulování efektu tzv. hyperreflexe, kdy se člověk přehnaně pozoruje a analyzuje a nemá tak prostor se soustředit na pravou podstatu svého bytí. Dereflexe se snaží odvrátit pozornost od pacienta, aby se tak mohl více zaměřit na věci kolem sebe a hledat tak smysl jinde než sám v sobě.


Každá z terapií je velmi specifická a nelze zaručit, že bude fungovat zrovna na vás. To nicméně neznamená, že jednotlivé aspekty dané terapie vás nemohou lépe nasměrovat, nebo že se nedají propojit s technikami z jiných terapií. Nejdůležitějším prvním krokem je samotné odhodlání podstoupit terapii, a to se počítá.


Prozkoumejte vaše možnosti na našem webu Mám Lékaře, kde si zaručeně vybere každý.

Frankl, V. E. (2021). Léčba smyslem. PORTÁL s. r. o.

Frankl, V. E. (2016). Utrpení z nesmyslnosti života: psychoterapie pro dnešní dobu.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

PhDr. Jana Došlová
star star star star star

(37)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

Podobné články

Zuzana Ježková, Mgr. Ria Černá (Šance Dětem) – 12. 11. 2024

Attachment: o důležitosti citového pouta v životě

Článek byl převzat a upraven z webu Šance Dětem. Mít blízké vztahy s druhými lidmi – to je neodmyslitel...

Tým Mám lékaře – 16. 12. 2022

Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

Anorexie, jinak také známá pod pojmem nechutenství, patří stejně jako bulimie do skupiny poruch příjmů potrav...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...