Smysl života dle psychiatra Viktora Frankla – najděte svůj

-
Smysl života dle psychiatra Viktora Frankla – najděte svůj

Každý z nás pravděpodobně již pocítil, že život tu není jen od toho, aby se bezmyšlenkovitě odžil, život by přeci také měl mít nějaký smysl. Co všechno ale může uspokojit naši přirozenou vůli ke smyslu? Na to se podíváme v dnešním článku, který se primárně opírá o poznatky ze studií uznávaného židovského psychiatra, Viktora Frankla.

Na úvod je důležité zmínit, že Franklův názor na vůli ke smyslu je podpořen empirickými důkazy. Například výsledky některých studií poukázaly na fakt, že lidé dávají přednost smysluplné práci před prací dobře placenou. A kde dále můžeme najít smysl života? V. Frankl uvádí, že jedinec může objevit smysl v životě trojím způsobem, a to vykonáním činu, prožitím hodnoty a utrpením.

Vykonání činu – Pod tímto pojmem si můžete představit např. vaši práci, zajímavou činnost či sport. Každá činnost obsahuje skrytý smysl, ale je dobré myslet na fakt, že i smysluplná práce se může stát nesmyslnou, je-li konána sebestředně. Proto bychom se měli zaměřit na činnosti, které jsou konány s ohledem na druhé, abychom tak dosáhli sebe přesahujícího uspokojení.

Prožití hodnoty – Dle V. Frankla se jedná o jakýkoliv opravdový lidský zážitek. Za nejhodnotnější považuje především lásku. Každý, kdo se někdy upřímně zamiloval, s tímto tvrzením pravděpodobně souhlasí. Může se jednat o vztah mezi sourozenci, milostný vztah, nebo čistě o upřímné přátelství. Každý si může najít to své.

Utrpení – „Lidský život může být naplněn smyslem nejen prostřednictvím tvorby a zážitků, nýbrž i prostřednictvím utrpení.“ Frankl zde hovoří o tzv. tragické triádě – utrpení, vině a smrti. Tyto strasti nám dávají příležitost pro nejhlubší lidský růst, jelikož kdykoliv musíme čelit osudu, nejvíce záleží na našem postoji k utrpení. Trpící člověk se stává hrdinou tehdy, když promění své utrpení v morální vítězství!

Toto jsou způsoby, podle kterých člověk může objevit svůj smysl života, který výrazně může pomoci zlepšit kvalitu bytí. Není ani ostudou se o tomto tématu pobavit s odborníkem. Vidíte se v některých z výše uvedených případů, nebo vás v životě naplňuje něco odlišného? Dejte nám vědět na našem Discord serveru zde: https://discord.gg/2YFhb3tm

Přehled teorií osobnosti – V. J. Drapela (2011)

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...