Bulimie: Boj s neviditelným nepřítelem

-
Bulimie: Boj s neviditelným nepřítelem

Bulimie je psychické onemocnění, které postihuje ženy i muže. Podle Světové zdravotnické organizace trpí přibližně 1,5 – 5 % žen alespoň jednou v životě bulimií, procento mužů, kteří toto onemocnění zažijí, se naproti tomu pohybuje okolo 0,5 %. Bulimie je porucha příjmu potravy, která je charakterizována cyklickými epizodami přejídání a následným kompenzačním chováním, jako je zvracení, používání projímadel nebo přílišné cvičení. Toto onemocnění se projevuje nejen fyzickými symptomy, ale má také značný dopad na duševní zdraví postižených jedinců. V tomto článku si přiblížíme bulimii a zdůrazníme způsoby léčby.


Bulimie je komplexní porucha. Často je spojena s nízkým sebevědomím, sebepřijetím a negativním vnímáním těla. Lidé trpící bulimií často mívají mylný pocit, že jejich hodnota jako jednotlivce je závislá na jejich váze a vzhledu. Tento pocit vede k neustálému zápasu s jídlem, který se projevuje například nekontrolovatelným přejídáním s následnými pocity viny a hanby.

Fyzické dopady bulimie jsou vážné a mohou zahrnovat problémy s trávením, nedostatek živin, oslabení zubní skloviny, problémy se srdcem a další zdravotní komplikace. Důsledky pro duševní zdraví jsou ale stejně závažné. Lidé trpící bulimií často pociťují silný pocit ztráty kontroly nad svým jednáním a emocemi. Provázejí je často pocity viny, studu a zoufalství, což může vést k depresi a úzkosti.


Léčba bulimie je komplexní, zahrnuje psychoterapii, terapii za použití léčiv a výživové poradenství. Psychoterapie je klíčovou součástí léčby, protože pomáhá jednotlivci porozumět kořenům vlastní poruchy stravování, zvládat negativní myšlenky a naučit se zdravěji zvládat stres. Podpora od rodiny, přátel a profesionálů je tak důležitá pro úspěšné zotavení.


Je důležité si uvědomit, že bulimie není jen "špatným stravovacím chováním", ale vážným psychickým onemocněním, které vyžaduje profesionální péči. Osoby trpící bulimií potřebují porozumění, empatii a podporu okolí. Osvěta o tomto onemocnění jejíž cílem je eliminování stigma může pomoci vytvořit prostředí, ve kterém lidé trpící bulimií mohou o tomto onemocnění otevřeně hovořit a vyhledat patřičnou pomoc.

Světová zdravotnická organizace

National Eating Disorders Association

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 17. 1. 2024

5 častých mýtů o psychoterapii

Přestože je psychoterapie klíčovým nástrojem pro podporu duševního zdraví, stále kolem ní panují různé mýty....