Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

-
Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi touto nemocí a schizofrenií, se kterou se často zaměňuje. Nyní se více dopodrobna zaměříme na samotné DID. Podíváme se na dva hlavní typy osobnosti, do kterých rozdělujeme alternativní osobnosti pacientů s touto poruchou.


Dva hlavní tábory osobností u pacientů s DID – Soubor osobností většinou nazýváme „Systémem“ avšak každý pacient může mít pro svůj systém specifické a unikátní pojmenování. Každá osobnost má v systému určitou úlohu, avšak ne vždy musí být nutně prospěšná. Některé osobnosti spolu komunikují, u jiných to ani nemusí být možné. Často mívají tzv. „spouštěče“, které mohou zapříčinit vystoupení určité osobnosti na světlo, tj. převezmou kontrolu nad systémem. Pro lepší představu si můžeme ukázat příklad na osobnosti malého dítěte, pro které může být spouštěčem například hračka či hračkářství.


  • Zdánlivě normální osobnosti – Tento typ osobnosti pojí jeden důležitý aspekt, a to že nemají žádné vzpomínky na prožité trauma, které se odehrálo většinou v raném dětství (viz. článek Disociativní porucha identity VS schizofrenie). Díky této výhodě tak mohou normálně fungovat v běžném životě, mají na starost většinu úkonů a často mají kontrolu nad celým systémem. Většinou se jedná o tzv. hostitele, kteří jsou na světle drtivou většinu času, jelikož nejsou zatěžovány vzpomínkami na prožité trauma. Kvůli názvu dalších typů osobnosti je důležité zmínit, že i zdánlivě normální osobnosti mají emoce jako normální lidé, pouze nemají vzpomínky na dané trauma.


  • Emocionální osobnosti – Tento typ osobnosti nese vzpomínky na trauma způsobené v předchozích letech, čímž se liší od zdánlivě normální osobnosti. Emocionální osobnosti často bývají zaseknuté v dané smyslové zkušenosti (traumatu), kterou prožívají neustále dokola. Nemají představu o čase ani o okolním světě, mohou být tedy zaseknuté ve smyčce události. Navzdory názvu u těchto osobností, některé nemusí prožívat emoce, nebo například vůbec necítí bolest. To vše bylo zapotřebí, aby se daná osoba dokázala vyrovnat s traumatickou událostí.


Dnes jsme si ukázali hlavní dvě kategorie, do kterých rozdělujeme jednotlivé alternativní osobnosti pacientů s disociativní poruchou identity (DID). V dalším díle se zaměříme na jednotlivé druhy těchto typů a na jejich úkoly, kterými se pravidelně zabývají. Jaké mají postavení v systému a jaký je jich účel se dozvíte již v dalším díle.


'EVIL' ALTERS?! - All About Alters: Part 2 | Debunking DID Ep:4 | Dissociative Identity Disorder - YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC [cit. 24.03.2023]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=XVfhUUc_yMw

I spent a day with MULTIPLE PERSONALITIES (Dissociative Identity Disorder) - YouTube. YouTube [online]. Copyright © 2023 Google LLC [cit. 24.03.2023]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=ek7JK6pattE

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Mgr. Martina Salamonová
star star star star star
(3)
person Dospělí, náctiletí
done 17 let praxe

Terapii vnímám jako cestu doprovázení a společného hledání zdrojů jedinečnosti člověka. Důvěřuji, tomu že: "Svět je lepší místo, protože JÁ, TY, VY na něm jsme".

Na sezení přispívají pojištovny:

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(33)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 11 let praxe

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Klára Letková
star star star star star
(6)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 13 let praxe

Vždy můžete jít za svými sny. Provedu vás krajinou vlastní duše. Z temných zákoutí se společně vydáme na slunné vrcholky s rozhledem do dálky. Nebojte se udělat první krok.

Mgr. Kateřina Wilde
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 11 let praxe

V psychoterapii mám velkou důvěru v klienta samotného..Věřím, že si často přináší řešení problémů již s sebou na první sezení.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(42)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Ms. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 14. 11. 2022

Jak vybrat svého psychologa?

Vybrat si správného psychologa může být pěkný oříšek, a ne každý z nás má zcela jasno, podle jakých kritérií...

Tým Mám lékaře – 28. 11. 2023

Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený sho...

Tým Mám lékaře – 28. 12. 2023

Psychologie štěstí: Cesta k trvalému a hlubokému pocitu naplnění

Štěstí, neustále vyhledávaný pocit, které spojuje všechny lidské bytosti. Odpověď na otázku, jak, a jestli vů...