Pozitivní i negativní dopady léta na naše duševní zdraví

-
Pozitivní i negativní dopady léta na naše duševní zdraví

Léto je pro mnohé lidi obdobím naplněným sluncem, dovolených, odpočinku a příležitostí potkávat se s přáteli. Nebo naopak obdobím nesnesitelného horka, ztráty režimu a tlaku na to, vytěžit z tohoto období co nejvíc. Bez ohledu na to, do které skupiny se řadíte (možná i do obou současně), léto nepochybně přináší řadu výhod, ale i výzev a negativních aspektů pro naše duševní zdraví. Pojďme si obě skupiny trochu přiblížit. 


Obecné pozitivní dopady léta na duševní zdraví


Větší přísun vitaminu D

Sluneční světlo je klíčové pro produkci vitamínu D, který je důležitý pro naše celkové zdraví, včetně toho duševního. Zvýšená expozice slunečnímu světlu může přispět ke zlepšení imunity, má antioxidační vlastnosti a může působit jako prevence či podpora léčby poruch nálady.


Dovolené a omezení práce

Mnoho lidí si právě v létě naplánuje dovolenou, případně víc omezuje práci přesčas a o víkendech. Vytváří se tak „přijatelná“ záminka pro tolik potřebnou relaxaci a odpočinek.


Sociální interakce

Teplejší počasí a delší dny poskytují více příležitostí k setkávání s přáteli a rodinou. Společenské aktivity jako grilování, festivaly nebo pikniky mohou podpořit pocit propojení s ostatními.


Fyzická aktivita

Léto nabízí více možností pro venkovní sporty a cvičení, což může pozitivně ovlivnit naše fyzické i duševní zdraví. Pravidelný pohyb je známý tím, že se jedná o přirozený prostředek pro zlepšení nálady. A v případě, že se spojí i s čerstvým vzduchem se benefity značně násobí.


Jak jsme ale naznačili, ani v létě není všechno zalito sluncem a existuje i spousta stresorů, se kterými se lidé mohou potýkat. 


Negativní dopady léta na duševní zdraví


Extrémní počasí

Extrémní horko je nepochybně obrovskou zátěží pro naše fyzické zdraví. Nese s sebou ale i podrážděnost, únavu a obecnou nepohodu. Časté jsou i obavy, které se s extrémním počasím pojí – o vlastní zdraví, ze škod, které mohou napáchat silné letní bouřky, či obecně obavy o naši planetu v podobě klimatické úzkosti.


Narušení rutiny

Ačkoli změna rutiny může být osvěžující, pro některé lidi může být narušení denních návyků stresující. Změna jídelníčku, spánkového režimu nebo denních aktivit může způsobit nepohodu a úzkost. Narušení běžného režimu a zvyklostí z důvodu dovolené může být rovněž stresující. Tlak zažívají i rodiče, kterých děti mají prázdniny a je třeba jim zajistit program.


Obavy o vzhled

Letní sezóna je často spojována s větším odhalováním těla, což může vyvolávat nejistotu a stres ohledně fyzického vzhledu. Není neobvyklé, že problematický vztah k jídlu a svému tělu se prohloubí právě během léta.


Sociální tlak

Léto může být obdobím zvýšeného sociálního tlaku, například kvůli očekávání, že budeme trávit více času na různých akcích, s rodinou a přáteli, což nemusí být pro každého příjemné.


Obavy o finance

S předešlým bodem se může pojit i finanční stres. Očekávání, že se zúčastníme různých akcí, zážitků, aktivit, které ale mohou být finančně náročné. Výdaje spojené s dovolenými, zábavou a dalšími aktivitami, či nemožnost účastnit se letních akcí kvůli omezeným finančním prostředkům nás může vystavit obrovskému tlaku.


Léto nepochybně naše duševní zdraví ovlivňuje, ať pozitivně či negativně. To, že se objevují obě stránky je úplně normální. V každém případě je důležité najít rovnováhu a dbát na své potřeby během tohoto období. Netlačte se zbytečně do aktivit, které vám nepřináší radost jen proto, že „se to očekává“. Pokud cítíte, že je toho na vás v tomto období moc, nebojte se požádat o pomoc a konzultovat vaše možnosti s profesionálem, který vás může nasměrovat k tomu, abyste letní měsíce prožili ve větší pohodě.


Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

Poskytuji poradenství pro děti, dospívající a dospělé. Těším se na případnou spolupráci =)

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 16. 9. 2022

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit...

Ondřej Zbejval – 25. 4. 2024

Kde se vzaly závislosti aneb evoluční modely

Závislosti jsou všude kolem nás. Nabírají celou řadu podob a přináší nespočet výzev. V moderní době se nepotý...

Tým Mám lékaře – 21. 10. 2022

Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáris...