Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

-
Anorexie – duševní onemocnění s těžkými následky

Anorexie, jinak také známá pod pojmem nechutenství, patří stejně jako bulimie do skupiny poruch příjmů potravy. Jedná se o duševní onemocnění, charakteristické odmítáním potravy v neustálé snaze zhubnout. Nemocný má zkreslené představy o své postavě, bývá v mnohých případech nezdravě vyhublý, což si však neuvědomuje. Jak se anorexie diagnostikuje a jaké jsou způsoby léčby?


Příčiny vzniku anorexie

Není snadné určit, jak anorexie vzniká, existují však tři nejvýznamnější faktory, které mohou hrát značnou roli. První z faktorů je biologický, s tím, že se také udává, že u některých lidí hraje roli i genetika. Například mladí lidé, kteří mají v rodině osobu s poruchou příjmu potravy, jsou více náchylní k jejímu rozvoji. Dále hraje roli psychologický faktor, kdy jednou z příčin vzniku může být nízké sebevědomí, emoční labilita či sklony k perfekcionismu. Poslední příčinou jsou sociálně kulturní aspekty. Ty jsou charakteristické zejména dnešní dobou, kdy se v západní společnosti stále vnímá jako ideál krásy štíhlá postava, což dostává primárně mladé dospělé, častěji pak ženy, pod velký tlak a může tak přispět k rozvoji anorexie.


Příznaky anorexie

Primárně má nemocný pocit, že je příliš tlustý a neustále se snaží dosáhnout proporcí, které však vůbec neodpovídají jeho tělesné konstituci. Náhled na vlastní tělo není absolutně reálný, pacient má pocit, že stále potřebuje hubnout. Dalšími příznaky jsou symptomy související s podvýživou, tedy únava, závratě, ztráta menstruace, mdloby, řídnutí kostí a další. Psychickými příznaky jsou pak malé sebevědomí, nespokojenost sám se sebou, může se také rozvinout úzkost či deprese.


Prevence a léčba

Rozpoznat včas vznik anorexie je nesmírně obtížné, jelikož si nemocný nepřipouští, že by s ním bylo něco v nepořádku. Mezi rizikové faktory patří velké změny v životě jako například úmrtí v rodině, rozvod či ztráta zaměstnání. Rizikovým obdobím je pak zvlášť u mladých žen puberta (14–18 let), kdy touží po uznání a snaží se zalíbit. Je tedy důležité vnímat, zda v těchto obdobích nedochází u vás či u osob ve vašem okolí ke změně stravovacích návyků, dietám atd.


Léčba anorexie pak obvykle probíhá ambulantně, u vážných případů bývá nutná i hospitalizace. Cílem léčby je vypracování nových stravovacích návyků, psychoterapie pak pomáhá pacientovi získat zdravý náhled na vlastní tělo a uvědomit si onemocnění. V některých případech mohou pomoci také antidepresiva.


Anorexie je velmi nebezpečné onemocnění s úmrtností okolo 5-15 %. Důležitá je především včasná diagnostika, která může významně snížit dopady nemoci. Pokud máte u sebe nebo ve svém okolí podezření na anorexii, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc.

Anorexie: příznaky, léčba (mentální anorexie) - Vitalion.cz. (n.d.). Vitalion.cz. https://nemoci.vitalion.cz/anorexie/

Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2023b). Anorexie. cs.wikipedia.org. https://cs.wikipedia.org/wiki/Anorexie

Nepanikař, T. (2019, October 5). Co je to anorexie? - Nepanikař. Nepanikař. https://nepanikar.eu/co-je-to-anorexie/

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

PhDr. Jana Došlová
star star star star star

(37)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

Podobné články

Tým Mám lékaře – 4. 1. 2023

Proč toužíme po tuku a cukru – evoluční psychologie

Dnešní společnost je zcela jistě konzumní. Znakem konzumního života je nadbytek. Ten člověk pociťuje i v příp...

PhDr. Kateřina Lukavská, Ph.D. (Šance Dětem) – 5. 12. 2024

Předškolní děti a digitální technologie

Článek byl převzat z webu Šance Dětem. Digitální technologie a jejich vliv na děti zkoumají odborníci z...

Tým Mám lékaře – 17. 1. 2024

5 častých mýtů o psychoterapii

Přestože je psychoterapie klíčovým nástrojem pro podporu duševního zdraví, stále kolem ní panují různé mýty....