Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

-
Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit s naším problémem. Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem nebo psychiatrem, a kdy se na někoho z nich obrátit?


  • Psycholog – U této profese se jedná o absolventa pětiletého vysokoškolského studia psychologie většinou na filozofické fakultě či fakultě sociálních studií, který se poté může uplatnit například v oblasti personalistiky, pracovní, školní a sportovní psychologie. Tento absolvent magisterského vzdělání může provádět psychologická vyšetření, poskytovat psychologické poradenství nebo se také věnovat klinické psychologii.
  • Klinický psycholog – Tento typ psychologa si prošel atestací ve zdravotnictví k čemuž má také odpovídající praxi. Primárně se zabývá zvládáním vážných úrazů a onemocnění, duševními nemocemi a obvykle má i atestaci z psychoterapie, aby tak lépe podpořil harmonický rozvoj osobnosti. V praxi je vhodné se spíše obrátit na běžného psychologa, pokud se jedná o osobní problémy nebo seberozvoj, jelikož klinický psycholog řeší spíše závažnější psychické problémy.
  • Psychoterapeut – V tomto smyslu se jedná o absolventa psychoterapeutického výcviku, a nikoliv o absolventa studia psychologie. Ovšem pro vstup do psychoterapeutického výcviku je potřeba mít ukončené vysokoškolské vzdělání (bakaláře), a to například z psychologie, nebo dalších humanitních a sociálních věd. Práce psychoterapeuta spočívá převážné ve vedení rozhovorů a vytváření důvěrných vztahů s klienty. Problém u psychoterapie je především fakt, že není nijak legislativně ošetřena, a proto si vždy předem zjistěte, jakého vzdělání dosáhl vámi zvolený psychoterapeut.
  • Psychiatr – Na rozdíl od psychologa má psychiatr vystudovanou lékařskou fakultu, jejíž studium trvá 6 let. Lékař po studiu musí vykonat další praxe a průběžně se dále vzdělávat, poté složí atestační zkoušku a stává se tak psychiatrem. Psychiatr většinou pracuje v psychiatrické nemocnici, ambulanci, nebo může vést vlastní praxi. Důležitým rozdílem, podle kterého lze snadno rozlišit psychologa a psychiatra, je možnost předepisovat léky, kterou disponuje pouze psychiatr.

Vybírejte svého odborníka pozorně a dbejte na to, aby vám především vyhovoval jako člověk, na našich stránkách si každý může vybrat toho svého.

Univerzita, M. (n.d.). JAK SI VYBRAT PSYCHOLOGA | Psychologická poradna. Psychologická Poradna. https://poradna.fss.muni.cz/jak-si-vybrat-psychologa

Danelová, E. (2016). Psycholog, psychiatr, psychoterapeut. . . Psychologie.cz. https://psychologie.cz/psycholog-psychiatr-psychoterapeut

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Mgr. Martina Salamonová
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí
done 16 let praxe

Terapii vnímám jako cestu doprovázení a společného hledání zdrojů jedinečnosti člověka. Důvěřuji, tomu že: "Svět je lepší místo, protože JÁ, TY, VY na něm jsme".

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Katarína Holasová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 15 let praxe

Jako psycholožka se zaměřuji na problematiku závislostí všeho druhu. Služby poskytuji ve slovenštině, češtině i angličtině.

Mgr. Michaela Štěpánová
star star star star star
(23)
person Dospělí, náctiletí
done 7 let praxe

Řešíte krizové situace? Máte komunikační či vztahové potíže? Jste vystresovaní? Máte problémy ve škole? Chcete si zlepšit mínění o sobě samém? Společně nalezneme řešení.

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(14)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí, děti
done 15 let praxe

Mám ucelený sebezkušenostní výcvik Hypnotické a nehypnotické komunikační terapie- M.H. Erickson a semináře z Integrované psychoterapie u prof. Knoblocha.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 3 roky praxe
Předplatné

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Podobné články

Tým Mám lékaře – 21. 9. 2022

Insomnie - co jí způsobuje, a jak se jí bránit

Nespavost, či insomnie je jedna z nejčastějších poruch spánku, která postihuje čím dál tím více lidí. Hlavním...

Tým Mám lékaře – 11. 1. 2024

Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

Sociální sítě hrají v životech dnešních dětí a adolescentů historicky nejvýznamější roli. Od prvních platfore...

Tým Mám lékaře – 4. 4. 2024

Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

Disociativní porucha identita (DID), dříve také známa jako mnohočetná porucha osobnosti, může být pro celou ř...