Kde se vzaly závislosti aneb evoluční modely

-
Kde se vzaly závislosti aneb evoluční modely
Závislosti jsou všude kolem nás. Nabírají celou řadu podob a přináší nespočet výzev. V moderní době se nepotýkáme pouze s látkovými závislostmi, jako je například závislost na alkoholu nebo na tabáku, ale také s nelátkovými závislostmi, pod kterými si můžeme představit třeba gamblerství. Tomuto rozdělení závislostí jsme se věnovali již v předchozím článku. Odkud se ale tyto závislosti v nás berou? Na to existuje samozřejmě několik různých pohledů. Dnes se ale společně podíváme na ten evoluční, který se dívá na závislosti z pohledu lidské evoluce a adaptace.

Již v dřívějším článku jsme si představily určité základy evoluční psychologie. Podívali jsme se na evoluční vysvětlení, proč tolik lidé touží po tuku a cukru. Podobné vysvětlení můžeme také pozorovat u evolučního pojetí závislostí. Obecně jim říkáme evoluční modely závislostí. Tyto modely často pracují s tzv. „systémem odměn“, který jsme pozorovali nejen u lidí, ale také u zvířat. Tento systém je právě zodpovědný za podporu a udržování takového chování, které nám pomůže navodit příjemné pocity a naplnit naše základní potřeby. Závislosti proto můžeme pozorovat také na zvířatech. Příkladem jsou pak např. humři a raci, kteří začali preferovat takové prostředí, ve kterém se nacházel alkohol. Možná si v tomto kontextu vybavíte podobný experiment, kterému přezdíváme „Krysí park“, kde si krysy vytvořily závislost na morfiu. Na ten se však kriticky podíváme až v dalším článku.

Syndrom nedostatku odměny


Než si představíme některé evoluční modely, je důležité zmínit syndrom, který se týká výše zmíněného systému odměny. Je důležitý především z toho důvodu, že se vyskytuje až u 30 % populace v západních společnostech. Tito lidé mají sníženou hustotu dopaminových receptorů, což se může projevit sníženým prožitkem z různých aktivit, které nám běžně přinášejí radost. Lidé pak vyhledávají ještě silnější impulzy, aby jejich dopaminové receptory vůbec něco zachytily. Není tedy asi žádným překvapením, že syndrom nedostatku odměny najdeme až u poloviny závislých. Jinými slovy, někteří mohou mít k závislostem zkrátka větší předpoklady.

Společnost vysokého dopaminu


Tento evoluční model znovu pracuje s dopaminem, jak už asi jeho název napovídá. Konkrétně nám model prezentuje, jak se u lidí vyvinul silnější systém odměn oproti jiným zvířatům, jako jsou třeba primáti. Tato adaptace byla pravděpodobně zapříčiněna zvýšenou konzumací masa a rybího tuku. Zvýšená hladina dopaminu pak ve výsledku znamená, že nevyhledáváme tolik příležitostí zneužít vysoké zdroje dopaminu, jako jsou například různé drogy. Takové chování bychom spíše hledali u lidí, kteří trpí syndromem nedostatku odměny. S příchodem nelátkových závislostí avšak stojí za zamyšlení, zda jsme jako společnost vůči závislostem opravdu takto imunní.

Hypotéza nesouladu


Ani tato hypotéza neopomene systém odměn a dopamin. Podobně jako u tuku a cukru narážíme na předpoklad, že se naše společnost vyvinula až příliš rychle. Jinými slovy se naše těla s mozkem nevyvíjí tak rychle, jako ostatní aspekty života a společnosti. Mluvíme tedy o situaci, kdy jsou ve společnosti různé dopaminové zdroje snadno dostupné a všudypřítomné. Na to je samozřejmě náchylný náš systém odměn, který by mohl hypoteticky zapříčinit, že už nebudeme potřebovat žádné další aktivity, jelikož dopamin bude dostupný všude a vždy. V kontextu závislosti bychom tedy mohli tvrdit, že jsou lidé obětmi zrychlujícího se chodu světa.

Evoluční pohledy na závislost však nejsou ty jediné a tím pádem ani s jistotou nemůžeme tvrdit, že jsou ty správné. Můžeme se také např. setkat s psychosociálními pohledy, které kladou větší důraz na aktuálnější porozumění klienta. Nesmíme proto zapomenout, že závislosti mohou mít celou řadu příčin. Je obzvlášť důležité, abychom v tom nezůstávali sami a ostatní zbytečně neodsuzovali. Pokud sami cítíte, že se vy nebo někdo z vašich blízkých dostává do podobných problémů, určitě neváhejte vyhledat odbornou pomoc psychologa.


Ferrer-Pérez, C., & López, J. M. (2021). From crayfish to humans: An evolutionary perspective of addiction. Mètode. Annual Review, 12. https://doi.org/10.7203/metode.12.18398

Přednášky z psychologie závislostí na FSS MU




Odborníci, kteří vám mohou pomoci

PhDr. Jana Došlová
star star star star star

(37)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

“Být šťastný nikdy nevyjde z módy. “ Lilly Pulitzer

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

Podobné články

Bc. Ondřej Zbejval – 9. 2. 2025

Ztrácíme důvěru ve vědu? Studie z 68 zemí světa přináší nová zjištění

Věda hraje v našem životě klíčovou roli – od medicíny, ekonomie, psychologie, přes změnu klimatu až po techno...

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Zuzana Ježková, Mgr. Ria Černá (Šance Dětem) – 12. 11. 2024

Attachment: o důležitosti citového pouta v životě

Článek byl převzat a upraven z webu Šance Dětem. Mít blízké vztahy s druhými lidmi – to je neodmyslitel...