Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

-
Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence
Autor obrázku: Claude AI UK

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou technologií přicházejí i nové možnosti, které můžeme využít v náš prospěch v celé řadě profesí. Již dnes, např. v řízení dopravy, využíváme AI jako nástroj pro usnadnění našich životů. V dnešním článku si proto představíme, jakým způsobem by mohla být konverzační AI přínosem pro psychoterapii či psychiatrii, a kam toto odvětví směřuje.


Konverzační AI (CAI) – Ve zkratce se jedná o konkrétní typ technologie, která souběžně využívá umělou inteligenci, rozpoznávání hlasu a dále také aplikaci pro zasílání zpráv, ať už hlasových či textových. Tyto funkce jsou pak použity pro napodobení lidské konverzace, čímž vytvářejí dojem, že hovoříte s reálnou osobou. Pokud např. doma používáte Google Home nebo např. Alexu, tak jste již na vlastní kůži zažili funkce méně pokročilých konverzačních AI.


Výhody použití konverzační AI – V psychoterapii se již celou řadu let potýkáme s problémem, kdy není dostatek odborníků (především těch klinických), zatímco lidí, kteří se rozhodli vyhledat odbornou pomoc, neustále přibývá. Najít si dnes psychologa pak může zabrat klidně i několik měsíců, což rozhodně není ideální pro duševní zdraví jedince. Online poradny se dnes snaží řešit tuto situaci tím, že umožňují snadné a rychlé spojení s psychologem. Ke zlepšení této situace by také mohlo posloužit konverzační AI, jelikož není omezeno časem a pozorností odborníků. Pacient se tak bude moci kdykoliv obrátit na konverzační AI, která s ním nadále může vést rozhovor a např. mu tak pomoct se zvládnutím obtížné situace. Propracované a bezpečné konverzační AI pro veřejnost doposud vyvinuto nebylo, je ale takřka jisté, že se na něm intenzivně pracuje.


Absence terapeutického rozhovoru v psychiatrii – Dostupnost a časové možnosti odborníků ale nemusí být jediný problém, se kterým se pacient může setkat při návštěvě psychiatra. Především v USA řada výzkumů a analýz poukázala na fakt, že počet terapeutických rozhovorů v psychiatrii klesá. Dokonce po roce 2010 přes 50 % dotazovaných psychiatrů uvedlo, že nepraktikují žádnou formu psychoterapie (pro rozdíl mezi psychiatrem, psychologem a psychoterapeutem se podívejte na náš dřívější článek). Psychiatrům často chybí dostatečná finanční motivace, která by je motivovala k provádění těchto rozhovorů. Absence terapeutického rozhovoru může být však pro spoustu lidí nepřijatelný a nepříjemný zážitek, s čímž by znovu mohla pomoci konverzační umělá inteligence. Tato inteligence by pak mohla vést s pacienty smysluplné a delší rozhovory, které by řada z nich ve své léčbě značně ocenila. Avšak takovýto nástroj stále vyžaduje nespočet testů a vývoje, než bude použitelný v praxi a my si tak tedy budeme muset ještě pár let počkat.


Analýza dat v psychoterapii – Kromě neomezeného času nám AI může nabídnout i téměř neomezenou paměť. V budoucnu by tak mohli psychoterapeuti využít CAI pro analýzu velkého množství dat, jako je například individuální anamnéza, symptomy a další relevantní informace. CAI pak může pomoci psychoterapeutovi identifikovat takové vzorce, které by pro lidského odborníka nemusely být zcela zřejmé. Sezení by tímto způsobem mohla být více personalizovaná, a především by si tím i samotní psychoterapeuti ušetřili nějaký ten čas.


Doposud sice nemáme dostatek dat z klinických studií, ale např. v jedné studii na studentech se ukázalo, že po konverzaci s CAI většina studentů uvedla, že se po svěřeních svých problémů cítili podstatně lépe. To naznačuje, že použití konverzační umělé inteligence v psychoterapii by do budoucna opravdu mohlo mít smysl. Umělá inteligence nemůže nahradit lidský kontakt, na druhou stranu může být vhodným doplňkem v rámci léčby psychických potíží. Zároveň může být potenciálním zlepšením pro obor psychoterapie, který se stále potýká s nedostatkem odborníků. S použitím AI se ale pojí i řada výzev, ty si nastíníme v příštím článku.

Sedlakova, J., & Trachsel, M. (2022). Conversational artificial intelligence in psychotherapy: a new therapeutic tool or agent? American Journal of Bioethics, 23(5), 4–13. https://doi.org/10.1080/15265161.2022.2048739

Miner, A. S., Shah, N. H., Bullock, K., Arnow, B. A., Bailenson, J. N., & Hancock, J. T. (2019). Key considerations for Incorporating Conversational AI in Psychotherapy. Frontiers in Psychiatry, 10. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2019.00746

Tadmon, D., & Olfson, M. (2022). Trends in outpatient psychotherapy provision by U.S. psychiatrists: 1996–2016. American Journal of Psychiatry, 179(2), 110–121. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.2021.21040338

Co je Konverzační AI: Zásady a příklady. (n.d.). https://www.chatcompose.com/cs/conversational.html

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 12 let praxe

„V každém okamžiku máme dvě možnosti: vykročit vpřed směrem k růstu, nebo se stáhnout zpět ...“ Abraham Maslow

Mgr. Kristina Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(3)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(16)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Podobné články

Mgr. Lucie Marcinčínová – 16. 5. 2024

Tři zlatá pravidla terapie zaměřené na řešení

Psychoterapie zaměřená na řešení je jedním z odvětví psychoterapeutických směrů. Jak již název vypovídá, neza...

Tým Mám lékaře – 4. 4. 2024

Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

Disociativní porucha identita (DID), dříve také známa jako mnohočetná porucha osobnosti, může být pro celou ř...

Tým Mám lékaře – 16. 9. 2022

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr - jaký je mezi nimi rozdíl

Při shánění odborníka je důležité si předem uvědomit, koho vlastně hledáme, aby nám adekvátně dokázal poradit...