Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

-
Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negativně ovlivnit naši celkovou produktivitu. Ačkoliv se může zdát, že jde jen o povrchní projev lenosti, skrývá se za ní složitá síť psychologických faktorů. V tomto článku se podíváme na hlubší kořeny prokrastinace a prozkoumáme strategie, které nám mohou pomoci vytvořit zdravé návyky.


Co způsobuje prokrastinaci?


První krok k překonání prokrastinace spočívá v pochopení, co ji pohání. Strach z neúspěchu, nedostatek motivace a dokonce i perfekcionismus mohou být klíčovými faktory, které nás dotlačují k odkládání úkolů. Zajímavým aspektem je také naše pohodlí v tzv. "zóně komfortu". Jakmile nám něco začne připadat obtížné nebo nekomfortní, sklony k odkládání se zvyšují. Porozumění těmto emocím je klíčové pro zahájení změny.


Strategie pro překonání prokrastinace


  1. Řešte stres: Odkládání úkolů často souvisí se stresem. Řešení stresu prostřednictvím kvalitního odpočinku, meditace a podpory od ostatních může výrazně snížit sklon k prokrastinaci.
  2. Stanovte si plán: Pocit, že máme dostatek času, může vést k odkládání úkolů až do poslední chvíle. Strukturování času s využitím diáře nebo kalendáře eliminuje nejistotu ohledně úkolů a posiluje odpovědnost. Pravidelná kontrola plánu během dne podporuje disciplínu.
  3. Rozdělte úkoly: Rozčlenění rozsáhlých úkolů do menších částí zpřehledňuje proces a snižuje odpor k jejich zahájení. Postupné dokončování menších úkolů může překonat prokrastinaci.
  4. Přestávky jsou klíčové: Efektivní odpočinek je klíčový pro boj s prokrastinací. Krátší přestávky po splnění úkolů podporují psychickou pohodu a předcházejí vyhoření.
  5. Okamžité jednání: Návyk „udělám to hned“ pro malé úkoly minimalizuje hromadění stresu. Rychlá reakce na drobnosti, jako jsou platby nebo menší úkoly, snižuje celkovou zátěž a odvrací prokrastinační sklony.


Vliv prokrastinace na psychické zdraví


Prokrastinace není pouze otázkou produktivity, ale může mít i vážný dopad na naše psychické zdraví. Když odložíme úkol, který je nezbytný pro dosažení našich dlouhodobých ambicí, může to vyvolat pocit viny, bezmocnosti a nejistoty. Tato frustrace může být základem pro rozvoj nejen stresu a úzkosti, ale také depresivních symptomů. Opakované odkládání úkolů může podkopat naši schopnost věřit ve vlastní schopnosti. To může vytvořit začarovaný kruh, kde snížená sebeúcta vede k větší prokrastinaci a naopak.


Podpora od profesionála


V případě, že prokrastinace zásadně ovlivňuje váš každodenní život, nebojte se vyhledat podporu od profesionála. Psycholog může poskytnout nástroje k efektivnějšímu řešení prokrastinace a nabídnout podporu během vaší změny. Můžete se k němu objednat přímo na naši platformě.


Jako vždy je třeba nezapomenout na realistický přístup. Výsledky nejsou okamžité, ale s postupem času a trpělivostí můžeme dosáhnout pozitivních změn a zlepšit naši celkovou kvalitu života. Jde o náročnou cestu, ale zároveň také příležitost k osobnímu růstu a rozvoji.

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(17)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

Mgr. Martina Adamcová
star star star star star
person Dospělí
done 2 roky praxe

"K šťastnému životu stačí jen velmi málo; vše je ve vašem způsobu myšlení." - Marcus Aurelius

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 13 let praxe

Někdy stačí málo, aby se změnil celý svět. Nečekejte, začněte měnit ten váš už dnes.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(28)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Mgr. Lucie Marcinčínová – 17. 4. 2023

Online terapie očima psychoterapeuta

Není to tak dávno, kdy jsem terapii prostřednictvím videohovoru považovala za něco velmi exotického. Vzpomíná...

Tým Mám lékaře – 4. 1. 2023

Proč toužíme po tuku a cukru – evoluční psychologie

Dnešní společnost je zcela jistě konzumní. Znakem konzumního života je nadbytek. Ten člověk pociťuje i v příp...