Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

-
Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

Řada problémů může mít zcela odlišná řešení, ale postup pro řešení těchto obtíží nemusí být vždy zcela jiný. Jedním z takovýchto postupů je i kognitivně-behaviorální terapie. Přestože si každý z nás může procházet velmi specifickými strachy či úzkostmi, metoda kognitivně-behaviorální terapie nabízí souhrnný lék na řadu z nich.


KBT – neboli kognitivně-behaviorální terapie je jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů, která vznikla v druhé polovině 20. století jako propojení základů kognitivní a behaviorální terapie. KBT je především efektivní pro celou škálu problémů, mezi které se často uvádí například tyto:

·        Deprese

·        Úzkostné poruchy

·        Užívání alkoholu či jiných drog

·        Poruchy příjmu potravy

·        Fóbie

·        Obsedantně kompulzivní porucha (OCD)

·        Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

·        Bipolární porucha


Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje právě na tyto poruchy a problémy, jelikož předpokládá, že poruchy chování jsou pouze naučené reakce, které lze časem přeučit (přejato z behaviorální terapie). Metoda této terapie zároveň tvrdí že emoční poruchy jsou výsledkem poruch myšlení (přejato z kognitivní terapie).


Jak se léčí za pomocí KBT – Nejvyužívanější metodou u této terapie je tzv. metoda expozice. Tato metoda se často používá při léčbě fóbií, jako je například arachnofobie (strach z pavouků), kdy je pacient postupně vystavován svému strachu, v tomto případě tedy pavoukům. Pacient se nejdříve snaží vystavovat těmto nepříjemným situacím pod dohledem terapeuta, ale časem se je již snaží zvládat zcela samostatně. Posiluje se tak pozitivní zpětná vazba, aby nedocházelo např. k iracionálnímu strachu z pavouků.


Nikdy není pozdě začít řešit své problémy. Zkuste se ještě dnes přihlásit na online konzultaci s jedním z našich psychologů a začněte tak bojovat se svým strachem ještě dnes!

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...