Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

-
Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

Řada problémů může mít zcela odlišná řešení, ale postup pro řešení těchto obtíží nemusí být vždy zcela jiný. Jedním z takovýchto postupů je i kognitivně-behaviorální terapie. Přestože si každý z nás může procházet velmi specifickými strachy či úzkostmi, metoda kognitivně-behaviorální terapie nabízí souhrnný lék na řadu z nich.


KBT – neboli kognitivně-behaviorální terapie je jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů, která vznikla v druhé polovině 20. století jako propojení základů kognitivní a behaviorální terapie. KBT je především efektivní pro celou škálu problémů, mezi které se často uvádí například tyto:

·        Deprese

·        Úzkostné poruchy

·        Užívání alkoholu či jiných drog

·        Poruchy příjmu potravy

·        Fóbie

·        Obsedantně kompulzivní porucha (OCD)

·        Posttraumatická stresová porucha (PTSD)

·        Bipolární porucha


Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje právě na tyto poruchy a problémy, jelikož předpokládá, že poruchy chování jsou pouze naučené reakce, které lze časem přeučit (přejato z behaviorální terapie). Metoda této terapie zároveň tvrdí že emoční poruchy jsou výsledkem poruch myšlení (přejato z kognitivní terapie).


Jak se léčí za pomocí KBT – Nejvyužívanější metodou u této terapie je tzv. metoda expozice. Tato metoda se často používá při léčbě fóbií, jako je například arachnofobie (strach z pavouků), kdy je pacient postupně vystavován svému strachu, v tomto případě tedy pavoukům. Pacient se nejdříve snaží vystavovat těmto nepříjemným situacím pod dohledem terapeuta, ale časem se je již snaží zvládat zcela samostatně. Posiluje se tak pozitivní zpětná vazba, aby nedocházelo např. k iracionálnímu strachu z pavouků.


Nikdy není pozdě začít řešit své problémy. Zkuste se ještě dnes přihlásit na online konzultaci s jedním z našich psychologů a začněte tak bojovat se svým strachem ještě dnes!

Mefanet, S. L. F. Č. A., Sr. (n.d.-b). Kognitivně behaviorální terapie – WikiSkripta. https://www.wikiskripta.eu/w/Kognitivn%C4%9B_behavior%C3%A1ln%C3%AD_terapie

What’s Cognitive Behavioral Therapy? | BetterHelp. (n.d.). https://www.betterhelp.com/advice/therapy/what-is-cognitive-behavior-therapy/

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...