Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

-
Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy identity (DID) vyskytují. Předešlý článek byl ale pouze teoretický základ, který nepopsal samotné osobnosti dopodrobna. I z toho důvodu se na popis identit zaměříme až nyní. Jaké typy osobností se u disociativní poruchy identity nejvíce objevují? A jaké jsou jejich společné znaky?


Na úvod je důležité podotknout, že tyto charakteristiky plně nereprezentují jednotlivé osobnosti, ale pouze shrnují hlavní důvody, kvůli kterým vznikly.


Systém – Toto označení používáme pro soubor všech osobností, které můžeme pozorovat u pacienta s DID. Samotný název „systém“ se často liší napříč pacienty, jelikož pro to mohou mít svá vlastní označení. Stejně tak v každém „systému“ můžeme najít rozdílný počet unikátních osobností. Každá osobnost mívá specifickou úlohu, která ale nemusí být vždy prospěšná. Objevují se u nich i tzv. „spouštěče“, při kterých přebírají kontrolu nad systémem. Pro osobnost „malého dítěte“ to může být například procházka kolem hračkářství.


Ochránci (protectors) – Tento typ osobnosti se vyznačuje až přehnaným strachem o fyzické tělo a psychický stav celého systému. Tyto osobnosti se mohou například snažit o zkrocení negativních emocí, aby tak udržely celý systém v chodu. Dále také chrání tělo před sebepoškozováním, které může být zapříčiněno dalším typem osobnosti v systému. Někdy ochránce dělíme na tzv. ošetřovatele, kteří se starají o osobnosti mladšího věku uvnitř systému a podávají informace ostatním, aby věděli, co je momentálně nejlepší pro tělo a systém. Avšak ani jejich uvážení nemusí být nutně zcela správné, pouze dělají rozhodnutí, která dle jejich názoru chrání všechny další osobnosti?


Pronásledovatelé (persecutors) – S tímto typem osobnosti přichází i značné riziko nálepkování. Často se o těchto osobnostech hovoří jako o těch zlých, špatných atd. což může vyústit v sebenaplňující se proroctví, známé také jako např. pygmalion efekt. Pod touto osobností si můžeme představit člověka, který je zaseknutý v období traumatu (ve smyčce) a snaží se systém ochránit trochu odlišným způsobem, protože zkrátka netuší, jak vypadá aktuální svět. Vytváří pak neadekvátní obranné mechanismy, které už nejsou zapotřebí. Na druhou stranu, pokud se této osobnosti podaří vidět svět v přítomnosti, tedy jakým je teď, může se z pronásledovatele stát velmi silný ochránce (viz předchozí odstavec) se silnou vnitřní logikou.


Násilník/Introjekt (introject) – Překlad do češtiny jako násilník není zcela přesný, ale poměrně slušně vystihuje charakteristiky těchto osobností. Tento typ je zjednodušeně řečeno vnitřní projekcí člověka, který způsoboval dotyčnému trauma třeba v dětství. To může být pro lidi trpící DID velmi nepříjemnou až demotivující situací. Přestože se vám povedlo odejít od agresora, nyní musíte nosit jeho kopii ve své hlavě, od které není vůbec jednoduché odejít. Často je pro pacienty s DID nezbytné, aby podstoupili psychoterapii, která jim pomůže se od této osobnosti vzdálit nebo ji potlačit.


V dnešním díle jsme si více dopodrobna představili určité typy osobností u pacientů s disociativní poruchou identity, které se u nich nejčastěji vyskytují. Na další typy osobností se můžete těšit již v příštím díle!

DissociaDID. (2018, June 3). “EVIL” ALTERS?! - All About Alters: Part 2 | Debunking DID EP:4 | Dissociative Identity Disorder [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=XVfhUUc_yMw

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. et Bc. Nikola Mojová DiS.
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

„Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i uskutečnit“ Walt Disney. Jsem psycholog, který pracuje s dětmi i dospělými. V praxi uplatňuji terapeutický přístup zaměřený na řešení.

Mgr. Lucie Marcinčínová
star star star star star
(14)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Jako psycholog a terapeut se ve své práci opírám především o odborné vzdělání, můj přístup je orientovaný na řešení. Nebudu soudit vás ani velikost vašeho problému.

Na sezení přispívají pojištovny:

Mgr. Kristina Kvapil Varšová
star star star star star
(4)
person Dospělí
done 2 roky praxe
Předplatné

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí, děti
done 15 let praxe

Mám ucelený sebezkušenostní výcvik Hypnotické a nehypnotické komunikační terapie- M.H. Erickson a semináře z Integrované psychoterapie u prof. Knoblocha.

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star
person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(6)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Podobné články

Mgr. Lucie Marcinčínová – 16. 5. 2024

Tři zlatá pravidla terapie zaměřené na řešení

Psychoterapie zaměřená na řešení je jedním z odvětví psychoterapeutických směrů. Jak již název vypovídá, neza...

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Tým Mám lékaře – 31. 10. 2022

Co znamená KBT – Kognitivně-behaviorální terapie

Řada problémů může mít zcela odlišná řešení, ale postup pro řešení těchto obtíží nemusí být vždy zcela jiný....