Velký nad obzorem a malý na obloze – jak funguje měsíční iluze?

-
Velký nad obzorem a malý na obloze – jak funguje měsíční iluze?

Procházeli jste se někdy ve večerních hodinách, kdy byl měsíc ještě těsně nad obzorem a zarazila vás jeho velikost v porovnání s jeho běžnými rozměry, když se nachází uprostřed oblohy? Pokud ano, tak jste se setkali s tzv. měsíční iluzí, kterou jsou lidé fascinováni už řadu let. Zdánlivá velikost měsíce však není skutečná, jedná se pouze o iluzi, nad kterou si vědci neustále lámou hlavou.


Testování iluze – Pro vysvětlení měsíční iluze existuje celá řada teorií, ovšem ani o jedné nemůžeme s jistotou prohlásit, že se jedná o úplné objasnění tohoto fenoménu. Před tím, než se pustíme do možných vysvětlení této iluze, můžete si velikost měsíce otestovat sami, abyste se ujistili, že se jedná skutečně o iluzi. Měsíc v úplňku by měl odpovídat šířce palce při natažené paži, a to jak nad obzorem, tak i na noční obloze.


Teorie měsíční iluze – Jedno z možných vysvětlení měsíční iluze nabízí obor evoluční psychologie. Za předpokladu, že se naši předci masově posouvali z pralesů na savany můžeme usuzovat, že se náš zrak musel vyvinout a adaptovat na nové prostředí, tedy savany. Savany jsou velmi rozlehlé a nachází se na nich relativně malé množství vyšší flóry. Z toho vyplývá, že se náš zrak musel adaptovat na rozlehlost a prázdnost savan, tedy se více soustředit na horizont, jelikož predátoři už nečíhali na stromech či v zarostlém porostu, ale v travnatých savanách. Na základě této teorie můžeme usuzovat, že se pozornost zraku posunula na horizont, a proto se nám tedy může zdát měsíc nad horizontem o poznání větší.


Dalším možným vysvětlení je teorie, která zastává názor, že si naše mysl kompenzuje vzdálenost měsíce relativně k okolním objektům. Měsíc na noční obloze působí vzdáleněji, jelikož mezi pozorovatelem a oblohou nejsou žádné další objekty, zatímco při pohledu na horizont se měsíc zdá být větší.

Toto jsou jedny z možných vysvětlení měsíční iluze, ovšem ani jedna není doposud považována za tu finální.


Pozorovali jste někdy měsíční iluzi nebo by vás zajímaly nějaké další podobné fenomény? Dejte nám vědět na našem Discordu ještě dnes!

Přednášky FSS MUNI

Kaufman, L., & Kaufman, J. C. (2000). Explaining the moon illusion. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 97(1), 500–505. https://doi.org/10.1073/pnas.97.1.500

Wikipedia contributors. (2023d). Moon illusion. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Moon_illusion

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...