Velký nad obzorem a malý na obloze – jak funguje měsíční iluze?

-
Velký nad obzorem a malý na obloze – jak funguje měsíční iluze?

Procházeli jste se někdy ve večerních hodinách, kdy byl měsíc ještě těsně nad obzorem a zarazila vás jeho velikost v porovnání s jeho běžnými rozměry, když se nachází uprostřed oblohy? Pokud ano, tak jste se setkali s tzv. měsíční iluzí, kterou jsou lidé fascinováni už řadu let. Zdánlivá velikost měsíce však není skutečná, jedná se pouze o iluzi, nad kterou si vědci neustále lámou hlavou.


Testování iluze – Pro vysvětlení měsíční iluze existuje celá řada teorií, ovšem ani o jedné nemůžeme s jistotou prohlásit, že se jedná o úplné objasnění tohoto fenoménu. Před tím, než se pustíme do možných vysvětlení této iluze, můžete si velikost měsíce otestovat sami, abyste se ujistili, že se jedná skutečně o iluzi. Měsíc v úplňku by měl odpovídat šířce palce při natažené paži, a to jak nad obzorem, tak i na noční obloze.


Teorie měsíční iluze – Jedno z možných vysvětlení měsíční iluze nabízí obor evoluční psychologie. Za předpokladu, že se naši předci masově posouvali z pralesů na savany můžeme usuzovat, že se náš zrak musel vyvinout a adaptovat na nové prostředí, tedy savany. Savany jsou velmi rozlehlé a nachází se na nich relativně malé množství vyšší flóry. Z toho vyplývá, že se náš zrak musel adaptovat na rozlehlost a prázdnost savan, tedy se více soustředit na horizont, jelikož predátoři už nečíhali na stromech či v zarostlém porostu, ale v travnatých savanách. Na základě této teorie můžeme usuzovat, že se pozornost zraku posunula na horizont, a proto se nám tedy může zdát měsíc nad horizontem o poznání větší.


Dalším možným vysvětlení je teorie, která zastává názor, že si naše mysl kompenzuje vzdálenost měsíce relativně k okolním objektům. Měsíc na noční obloze působí vzdáleněji, jelikož mezi pozorovatelem a oblohou nejsou žádné další objekty, zatímco při pohledu na horizont se měsíc zdá být větší.

Toto jsou jedny z možných vysvětlení měsíční iluze, ovšem ani jedna není doposud považována za tu finální.


Pozorovali jste někdy měsíční iluzi nebo by vás zajímaly nějaké další podobné fenomény? Dejte nám vědět na našem Discordu ještě dnes!

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...