Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

-
Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

Úmrtí Alžběty II. zasáhlo celý svět a milióny lidí tak začaly truchlit po odchodu jejich milované královny, i přesto že drtivá většina z nich se s ní ani nepotkala či nenavázala přímý osobní vztah. Toto není ojedinělá situace, kdy můžeme pozorovat davové truchlení, bylo tomu tak například po atentátu na J. F. Kennedyho nebo také po tragické smrti princezny Diany. Truchlení nad zesnulou známou osobností není raritou, ovšem proč a kdy k tomuto jevu dochází?


Přestože většina truchlících se s královnou ani nikdy nemusela naživo potkat, jejich pocity jsou naprosto přirozené. Na začátek je dobré uvést, že se do jisté míry jedná o formu osobního vztahu, jelikož tyto osobnosti zde s námi strávili mnoho času. V případě britské královny Alžbety II. to bylo dokonce 70 vládnoucích let. K zformování takovéhoto typu vztahu není zapotřebí žádná zpětná vazba. Postačí čistě vlastní osobní pocity.


Navzdory své královské nepřístupnosti, Alžběta II. vystupovala s neuvěřitelnou pokorou a sounáležitostí, která byla mimo jiné viditelná už za 2. světové války, nebo během covidové pandemie. Královna Alžběta figurovala jako opěrný bod a symbol pro nespočet lidí, které doprovázela po celý život. Její devízou byl také fakt, že se za svého života lidem v jejich očích neznehodnotila. Případů, kdy lidé začali nějakou osobnost kolektivně nenávidět známe nespočet. O to víc je obdivuhodné, že je Alžbeta doposud, i navzdory své smrti, silným symbolem sounáležitosti pro řadu lidí.  

Británie se loučí s královnou Alžbětou II. - 14. září 2022 - Studio 6 | Česká televize. (n.d.). Česká Televize. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio%206/222411010100914/cast/934048/?fbclid=IwAR3pIac1BGRLR4OTvXV2qfQIPOX0pPUO3KBqptCjxpqqX3xPe_C1dpkJ3HE


Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Petra Svatoňová LL.M.
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí
done 12 let praxe

„V každém okamžiku máme dvě možnosti: vykročit vpřed směrem k růstu, nebo se stáhnout zpět ...“ Abraham Maslow

Mgr. Kristina Varšová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 2 roky praxe

Jsem psycholožka, která se zaměřuje na pomoc v oblastech práce, vztahů, komunikace a také v náročných životních situacích. Své služby poskytuji ve slovenštině/češtině a angličtině.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(3)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Soňa Šafářová
star star star star star
(3)
person Dospělí
done 5 let praxe

Specializuji se především na témata Vašeho pracovního života: stres, vyhoření, pracovní změny, konflikty na pracovišti, problémy s efektivitou a motivací, work-life balance, atd.

Mgr. Markéta Mohamedová
star star star star star
(16)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 7 let praxe

Hledáte psychologa na míru v češtině, angličtině nebo holandštině? Bojíte se udělat první krok? Ten totiž bývá nejtěžší. Společně najdeme tu správnou cestu pro vás.

PhDr. Jana Došlová
star star star star star
(8)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 10 let praxe

„Byť štastný nikdy nevyjde z módy. – Lilly Pulitzer“

Podobné články

Mgr. Lucie Marcinčínová – 19. 5. 2023

Panická ataka a jiné úzkostné stavy

Duševní onemocnění se v průběhu života vyskytne asi u poloviny z nás. V posledních letech výrazně přibývají n...

Tým Mám lékaře – 21. 9. 2022

Insomnie - co jí způsobuje, a jak se jí bránit

Nespavost, či insomnie je jedna z nejčastějších poruch spánku, která postihuje čím dál tím více lidí. Hlavním...

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...