Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

-
Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

Úmrtí Alžběty II. zasáhlo celý svět a milióny lidí tak začaly truchlit po odchodu jejich milované královny, i přesto že drtivá většina z nich se s ní ani nepotkala či nenavázala přímý osobní vztah. Toto není ojedinělá situace, kdy můžeme pozorovat davové truchlení, bylo tomu tak například po atentátu na J. F. Kennedyho nebo také po tragické smrti princezny Diany. Truchlení nad zesnulou známou osobností není raritou, ovšem proč a kdy k tomuto jevu dochází?


Přestože většina truchlících se s královnou ani nikdy nemusela naživo potkat, jejich pocity jsou naprosto přirozené. Na začátek je dobré uvést, že se do jisté míry jedná o formu osobního vztahu, jelikož tyto osobnosti zde s námi strávili mnoho času. V případě britské královny Alžbety II. to bylo dokonce 70 vládnoucích let. K zformování takovéhoto typu vztahu není zapotřebí žádná zpětná vazba. Postačí čistě vlastní osobní pocity.


Navzdory své královské nepřístupnosti, Alžběta II. vystupovala s neuvěřitelnou pokorou a sounáležitostí, která byla mimo jiné viditelná už za 2. světové války, nebo během covidové pandemie. Královna Alžběta figurovala jako opěrný bod a symbol pro nespočet lidí, které doprovázela po celý život. Její devízou byl také fakt, že se za svého života lidem v jejich očích neznehodnotila. Případů, kdy lidé začali nějakou osobnost kolektivně nenávidět známe nespočet. O to víc je obdivuhodné, že je Alžbeta doposud, i navzdory své smrti, silným symbolem sounáležitosti pro řadu lidí.  

Británie se loučí s královnou Alžbětou II. - 14. září 2022 - Studio 6 | Česká televize. (n.d.). Česká Televize. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio%206/222411010100914/cast/934048/?fbclid=IwAR3pIac1BGRLR4OTvXV2qfQIPOX0pPUO3KBqptCjxpqqX3xPe_C1dpkJ3HE


Podobné články

Mgr. Lucie Marcinčínová – 19. 5. 2023

Panická ataka a jiné úzkostné stavy

Duševní onemocnění se v průběhu života vyskytne asi u poloviny z nás. V posledních letech výrazně přibývají n...

Mgr. Lucie Marcinčínová – 17. 4. 2023

Online terapie očima psychoterapeuta

Není to tak dávno, kdy jsem terapii prostřednictvím videohovoru považovala za něco velmi exotického. Vzpomíná...

Tým Mám lékaře – 5. 4. 2023

Experiment Vesmír 25 – Dokonalý život jako zkáza lidstva

Za celou naši historii bylo provedeno mnoho děsivých a neetických experimentů, tento je však děsivý trochu j...