Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

-
Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

Úmrtí Alžběty II. zasáhlo celý svět a milióny lidí tak začaly truchlit po odchodu jejich milované královny, i přesto že drtivá většina z nich se s ní ani nepotkala či nenavázala přímý osobní vztah. Toto není ojedinělá situace, kdy můžeme pozorovat davové truchlení, bylo tomu tak například po atentátu na J. F. Kennedyho nebo také po tragické smrti princezny Diany. Truchlení nad zesnulou známou osobností není raritou, ovšem proč a kdy k tomuto jevu dochází?


Přestože většina truchlících se s královnou ani nikdy nemusela naživo potkat, jejich pocity jsou naprosto přirozené. Na začátek je dobré uvést, že se do jisté míry jedná o formu osobního vztahu, jelikož tyto osobnosti zde s námi strávili mnoho času. V případě britské královny Alžbety II. to bylo dokonce 70 vládnoucích let. K zformování takovéhoto typu vztahu není zapotřebí žádná zpětná vazba. Postačí čistě vlastní osobní pocity.


Navzdory své královské nepřístupnosti, Alžběta II. vystupovala s neuvěřitelnou pokorou a sounáležitostí, která byla mimo jiné viditelná už za 2. světové války, nebo během covidové pandemie. Královna Alžběta figurovala jako opěrný bod a symbol pro nespočet lidí, které doprovázela po celý život. Její devízou byl také fakt, že se za svého života lidem v jejich očích neznehodnotila. Případů, kdy lidé začali nějakou osobnost kolektivně nenávidět známe nespočet. O to víc je obdivuhodné, že je Alžbeta doposud, i navzdory své smrti, silným symbolem sounáležitosti pro řadu lidí.  

Británie se loučí s královnou Alžbětou II. - 14. září 2022 - Studio 6 | Česká televize. (n.d.). Česká Televize. https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio%206/222411010100914/cast/934048/?fbclid=IwAR3pIac1BGRLR4OTvXV2qfQIPOX0pPUO3KBqptCjxpqqX3xPe_C1dpkJ3HE


Podobné články

Tým Mám lékaře – 4. 12. 2023

Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negati...

Tým Mám lékaře – 28. 11. 2023

Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený sho...

Tým Mám lékaře – 22. 11. 2023

Digitální detox: Jak odpojení od technologií pomáhá duševnímu zdraví?

Žijeme ve věku digitální revoluce, kde jsme neustále spojeni s technologiemi. Smartphony, sociální sítě a nek...