Problémy se spánkem, aneb co je to spánková laboratoř

-
Problémy se spánkem, aneb co je to spánková laboratoř

Problémy se spánkem v nějaké podobě postihnou jednou za čas většinu z nás. Může se jednat o problémy s usínáním, časté noční probouzení, pocit vyčerpání či i poměrně běžné chrápání. Pokud vás tyto situace trápí spíše výjimečně, není se čeho bát a jedná se o naprosto běžnou záležitost. Problém však nastává v případě, kdy se potíže opakují a ovlivňují i kvalitu bdělého života. Existuje mnoho cest, jak kvalitu spánku zlepšit – pomoci může spánková hygiena či sezení u psychologa. Ve chvíli, kdy se situace i přes to nelepší, je vhodné zvážit návštěvu ve spánkové laboratoři.


Co je to spánková laboratoř?

Spánkové laboratoře obvykle nalezneme v nemocnicích či jiných specializovaných zařízeních zabývajících se spánkem. V současné době poptávka po nich převyšuje nabídku a není tak výjimkou, že si na vyšetření pacient počká i několik týdnů. Vyšetření samotné pak probíhá v místnosti nepříliš odlišné od běžné ložnice, kdy je pacient uložen na pohodlné lůžko a po dobu jedné noci monitorován několika přístroji, které snímají veškerou jeho noční aktivitu. Součástí vyšetření je i rozhovor s lékařem, který s pacientem probere jeho běžné denní fungování a spánkový režim. Další den jsou získaná data vyhodnocena a následně jsou probrány možnosti léčby.


S čím může spánková laboratoř pomoci?

Nejčastějšími pacienty spánkové laboratoře jsou osoby trpící insomnií, tedy nespavostí. Ta se může projevovat problémy s usínáním, častým nočním buzením či příliš brzkým vstáváním. Dále může vyšetření pomoci osobám, které trápí hypersomnie, narkolepsie či i relativně běžné chrápání.


Problémy se spánkem mnoho lidí podceňuje i přes to, že je spánek naprosto nezbytný pro zdravé fungování těla jak po fyzické, tak po psychické stránce. Ve chvíli, kdy se i přes důsledné dodržování spánkové hygieny nedokážete pořádně vyspat je nutné daný problém řešit s odborníky. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k množství zdravotních problémů a významně snižovat kvalitu života. Nebojte se tedy svou situaci konzultovat s lékařem či se přímo obrátit na specialisty v tomto oboru.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...