Krátkozrakost – jak vzniká a jak ji řešit

-
Krátkozrakost – jak vzniká a jak ji řešit

Krátkozrakost, tedy potíž s viděním na dálku, patří mezi velmi časté oční vady. Nejčastěji bývá diagnostikována už v dětství či během dospívání, ale může se vyvinout i později. Obvykle se zrak pacientovi zhoršuje postupně do jeho 20 až 25 let. Vývoj vady se po dovršení 25 let většině případů zcela zastaví. Čím je krátkozrakost způsobena a jak se s ní dá pracovat?


Vznik krátkozrakosti

Vznik krátkozrakosti, odborně myopie, souvisí zejména s genetickým předpoklady. Pokud jeden z rodičů touto vadou trpí, je možné, že se v nějaké míře objeví i u jeho potomka. Na vznik krátkozrakosti mohou mít však vliv i jiné faktory, jako například venkovní prostředí či přílišné namáhání oka. Zjednodušeně je jako myopie popisován stav, kdy se paprsky procházející rohovkou a čočkou nestřetnou na sítnici, ale již před ní. Následně se paprsky začnou rozbíhat a obraz na sítnici se zobrazí jako rozmazaný.


Projevy myopie

Osoba s touto oční vadou často mhouří oči při pohledu do dálky ve snaze zaostřit, u dětí bývají problémy s přečtením textu na tabuli. Čím je krátkozrakost větší, tím na kratší vzdálenost postižená osoba vidí a tím rozmazanější je obraz, který získává. Jedná se o onemocnění, které může mít velký vliv na kvalitu života a je nutné ho, především pak u dětí, odhalit co nejdříve.


Možnosti řešení krátkozrakosti

Mezi nejčastější možnosti řešení krátkozrakosti patří nošení dioptrických brýlí či kontaktních čoček. Zatímco brýle jsou vhodné i pro nejmenší děti, nošení kontaktních čoček se díky složitější manipulaci a nutnému dodržování přísné hygieny doporučuje až v dospívání. V současné době je možné vadu odstranit i trvale, a to laserovou či nitrooční operací očí. Během té dochází k odstranění dioptrií změnou zakřivení oční rohovky. Toto řešení bývá ve většině případů permanentní, pouze ojediněle je nutná další korekce.


Problémy se zrakem bývají často doprovázené také únavou a bolestí hlavy pramenící z neustálé snahy oka doostřit. Je tedy důležité řešit je co nejdříve a najít pro vás vyhovující korekční pomůcku. Pokud máte pocit, že se vás potíže se zrakem týkají, je ideální objednat se na prohlídku k vašemu praktickému lékaři či k oftalmologovi. 

Co je krátkozrakost? (2015, October 7). CooperVision Czech Republic. https://coopervision.cz/pece-o-zrak-a-zdrave-oci/co-je-kratkozrakost

info@neovize.cz. (n.d.). Co je to krátkozrakost. 2023 © NeoVize. https://www.neovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/kratkozrakost/

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 17. 1. 2024

5 častých mýtů o psychoterapii

Přestože je psychoterapie klíčovým nástrojem pro podporu duševního zdraví, stále kolem ní panují různé mýty....