Co jsou plané neštovice

-
Co jsou plané neštovice

Co jsou plané neštovice?

Se začátkem školního roku není spojeno jen zhoršení počasí, ale i strašák každého rodiče, jehož dítě se vyskytuje ve větších kolektivech – plané neštovice. Jak se tato typicky dětská nemoc projevuje a má smysl se jí obávat?

Co to plané neštovice jsou a kdo je nejvíce ohrožen?

Plané neštovice jsou infekčním virovým onemocněním, postihujícím primárně pacienty dětského věku. Ačkoliv se jedná o poměrně banální onemocnění s typicky lehkým průběhem, pro těhotné ženy, dospělé a osoby s oslabenou imunitou může představovat hrozbu. Nejčastějšími pacienty jsou osoby ve věku 3-10 let, přičemž zvýšený výskyt lze pozorovat primárně v zimních a jarních měsících. Zatímco u dětí se obvykle jedná o běžné onemocnění, u dospělých není neobvyklý ani těžký průběh.

Přenos a příznaky

Plané neštovice jsou vysoce infekčním onemocněním, které se přenáší přímým kontaktem, a to obvykle kapénkami. Možný je však i přenos prostřednictvím kontaminované předmětu. Po vyléčení je pacient vůči opakovanému výskytu obvykle imunní, virus však v těle přetrvává a může se objevit později ve formě pásového oparu (co je to pásový opar se dozvíte zde). Inkubační doba onemocnění je mezi 10-21 dny, celkově pak příznaky vymizí obvykle do dvou týdnů.

Mezi prvotní příznaky řadíme únavu, zvýšenou teplotu a svědění v místech, kde se následně objevuje vyrážka. V první fázi se jedná o červené skvrny, z nichž později vznikají puchýřky s tekutinou.

Mezi další příznaky řadíme:

Citlivou kůži

Zimnici

Ztrátu chuti k jídlu

Slabost

Žaludeční obtíže

Léčba a prevence

Léčba planých neštovic je obvykle symptomatická – léčí se tedy projevy, nikoli samotné onemocnění. Doporučuje se nechat pokožku dýchat, v případě velkého svědění je možné podat antihistaminika.

Bránit se planým neštovicím je složité, jedinou opravdu úspěšnou přírodní prevencí je vyhýbat se kontaktu s nakaženými. Od roku 2002 je možné se proti neštovicím očkovat, a to dvoudávkovou vakcínou. Očkování je účinné zhruba u 90 % očkovaných, u zbývajících 10 % bývá alespoň průběh onemocnění mírnější. Vakcína zároveň snižuje pravděpodobnost výskytu pásového oparu. 


Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...