Co jsou plané neštovice

-
Co jsou plané neštovice

Se začátkem školního roku není spojeno jen zhoršení počasí, ale i strašák každého rodiče, jehož dítě se vyskytuje ve větších kolektivech – plané neštovice. Jak se tato typicky dětská nemoc projevuje a má smysl se jí obávat?


Co to plané neštovice jsou a kdo je nejvíce ohrožen?

Plané neštovice jsou infekčním virovým onemocněním, postihujícím primárně pacienty dětského věku. Ačkoliv se jedná o poměrně banální onemocnění s typicky lehkým průběhem, pro těhotné ženy, dospělé a osoby s oslabenou imunitou může představovat hrozbu. Nejčastějšími pacienty jsou osoby ve věku 3-10 let, přičemž zvýšený výskyt lze pozorovat primárně v zimních a jarních měsících. Zatímco u dětí se obvykle jedná o běžné onemocnění, u dospělých není neobvyklý ani těžký průběh.Přenos a příznaky

Plané neštovice jsou vysoce infekčním onemocněním, které se přenáší přímým kontaktem, a to obvykle kapénkami. Možný je však i přenos prostřednictvím kontaminované předmětu. Po vyléčení je pacient vůči opakovanému výskytu obvykle imunní, virus však v těle přetrvává a může se objevit později ve formě pásového oparu (co je to pásový opar se dozvíte zde). Inkubační doba onemocnění je mezi 10-21 dny, celkově pak příznaky vymizí obvykle do dvou týdnů.


Mezi prvotní příznaky řadíme únavu, zvýšenou teplotu a svědění v místech, kde se následně objevuje vyrážka. V první fázi se jedná o červené skvrny, z nichž později vznikají puchýřky s tekutinou.


Mezi další příznaky řadíme:

  • Citlivou kůži
  • Zimnici
  • Ztrátu chuti k jídlu
  • Slabost
  • Žaludeční obtíže

Léčba a prevence

Léčba planých neštovic je obvykle symptomatická – léčí se tedy projevy, nikoli samotné onemocnění. Doporučuje se nechat pokožku dýchat, v případě velkého svědění je možné podat antihistaminika.


Bránit se planým neštovicím je složité, jedinou opravdu úspěšnou přírodní prevencí je vyhýbat se kontaktu s nakaženými. Od roku 2002 je možné se proti neštovicím očkovat, a to dvoudávkovou vakcínou. Očkování je účinné zhruba u 90 % očkovaných a u zbývajících 10 % bývá alespoň průběh onemocnění mírnější. Vakcína zároveň snižuje pravděpodobnost výskytu pásového oparu. 


PLANÉ NEŠTOVICE: inkubační doba, příznaky, léčba - Vitalia.cz. (n.d.). Vitalia.cz. https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/plane-nestovice/

Plané neštovice: Příznaky, inkubační doba a přenos. (2022, April 1). EUC. https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/plane-nestovice-priznaky-inkubacni-doba-a-prenos/

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...