Jak poznat mononukleózu - a jak ji léčit

-
Jak poznat mononukleózu - a jak ji léčit

Mononukleóza, někdy též přezdívaná “polibková nemoc”, u nás patří mezi relativně běžná virová onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje u mladistvých a mladých dospělých, mezi kterými se rychle přenáší, a to obvykle slinami při blízkém kontaktu osob. Jak se mononukleóza pozná, a jak se léčí?


Příznaky mononukleózy  • Diagnostika mononukleózy probíhá obvykle pomocí odběru krve či výtěru z krku. Mezi první příznaky zpravidla řadíme bolest hlavy, břicha či bolesti svalů.
  • Další příznaky:
  • Nevolnost
  • Nechutenství
  • Únava
  • Horečka (až 40 stupňů)

Zvětšení lymfatických uzlin, jater a sleziny

Začátek onemocnění bývá jak náhlý, tak pozvolný, příznaky se pak objevují obvykle 2–4 týdny. Není však výjimkou, že některé, zpravidla únava a nechutenství, mohou přetrvávat i měsíce. Může se stát, že nemoc proběhne i zcela bez příznaků a je detekována až o několik let později.


Léčba a rizika

Léčba mononukleózy probíhá symptomaticky – neléčí se tedy její příčina, ale příznaky. Doporučuje se udržovat klidový režim, proti bolestem v krku mohou pomoci obklady a kloktadlo. Při vyšších teplotách se podávají antipyretika.


Jelikož nemoc představuje velkou zátěž pro játra, je nutné dodržovat striktní dietu. Minimálně zkraje nemoci je důležité vyhnout se silně kořeněným jídlům, dále pak omezit tučné a smažené pokrmy či sladkosti, nezbytné je nepít minimálně šest měsíců alkohol. Co se naopak doporučuje je dostatečný příjem tekutin, jaterní čaj (který napomáhá regeneraci jater), jídla je pak ideální vařit lehká a dietní.


Jelikož je mononukleóza pro tělo velkou zátěží a organismus silně oslabuje, je zkraje onemocnění stěžejní vyhnout se prochladnutí a fyzické zátěži. Dále je velmi důležité dodržovat výše zmíněnou dietu, jinak hrozí trvalé poškození jater. Při správné léčbě je průběh nemoci obvykle mírný, jejím zanedbáním se však jedinec vystavuje velkému riziku. Proto se při sebemenším podezření ihned obraťte na lékaře a neuchylujte se k domácí léčbě. 

Dvořák, M. M. (2021b). Mononukleóza – příznaky, přenos a léčba. EUC. https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/mononukleoza-priznaky-prenos-a-lecba/

FINEST. (2021). Mononukleóza. FINEST. https://zivotbezbolesti.eu/mononukleoza/

Podobné články

Tým Mám lékaře – 4. 12. 2023

Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negati...

Tým Mám lékaře – 28. 11. 2023

Jak zmírnit stres před svátky a užít si Vánoce?

Blíží se období vánočních svátků a ačkoliv je to čas radosti a pohody, mnoho lidí prožívá stres způsobený sho...

Tým Mám lékaře – 22. 11. 2023

Digitální detox: Jak odpojení od technologií pomáhá duševnímu zdraví?

Žijeme ve věku digitální revoluce, kde jsme neustále spojeni s technologiemi. Smartphony, sociální sítě a nek...