Jak poznat mononukleózu - a jak ji léčit

-
Jak poznat mononukleózu - a jak ji léčit

Mononukleóza, někdy též přezdívaná “polibková nemoc”, u nás patří mezi relativně běžná virová onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje u mladistvých a mladých dospělých, mezi kterými se rychle přenáší, a to obvykle slinami při blízkém kontaktu osob. Jak se mononukleóza pozná, a jak se léčí?


Příznaky mononukleózy  • Diagnostika mononukleózy probíhá obvykle pomocí odběru krve či výtěru z krku. Mezi první příznaky zpravidla řadíme bolest hlavy, břicha či bolesti svalů.
  • Další příznaky:
  • Nevolnost
  • Nechutenství
  • Únava
  • Horečka (až 40 stupňů)

Zvětšení lymfatických uzlin, jater a sleziny

Začátek onemocnění bývá jak náhlý, tak pozvolný, příznaky se pak objevují obvykle 2–4 týdny. Není však výjimkou, že některé, zpravidla únava a nechutenství, mohou přetrvávat i měsíce. Může se stát, že nemoc proběhne i zcela bez příznaků a je detekována až o několik let později.


Léčba a rizika

Léčba mononukleózy probíhá symptomaticky – neléčí se tedy její příčina, ale příznaky. Doporučuje se udržovat klidový režim, proti bolestem v krku mohou pomoci obklady a kloktadlo. Při vyšších teplotách se podávají antipyretika.


Jelikož nemoc představuje velkou zátěž pro játra, je nutné dodržovat striktní dietu. Minimálně zkraje nemoci je důležité vyhnout se silně kořeněným jídlům, dále pak omezit tučné a smažené pokrmy či sladkosti, nezbytné je nepít minimálně šest měsíců alkohol. Co se naopak doporučuje je dostatečný příjem tekutin, jaterní čaj (který napomáhá regeneraci jater), jídla je pak ideální vařit lehká a dietní.


Jelikož je mononukleóza pro tělo velkou zátěží a organismus silně oslabuje, je zkraje onemocnění stěžejní vyhnout se prochladnutí a fyzické zátěži. Dále je velmi důležité dodržovat výše zmíněnou dietu, jinak hrozí trvalé poškození jater. Při správné léčbě je průběh nemoci obvykle mírný, jejím zanedbáním se však jedinec vystavuje velkému riziku. Proto se při sebemenším podezření ihned obraťte na lékaře a neuchylujte se k domácí léčbě. 

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...