Ochránce jménem imunitní systém

-
Ochránce jménem imunitní systém

S příchodem podzimu a chladného počasí dochází každoročně k nárůstu počtu nemocných, kterému se zdánlivě nelze vyhnout. Pro tělo představuje intenzivní pokles teploty velkou zátěž, a tak se nelze divit, že je pak méně odolné proti působení bakterií a virů. Nejúčinnější prevencí proti onemocnění je posilování imunity, která může významně snížit riziko propuknutí nemocí. Co to vůbec imunitní systém je, a jak ho podpořit?


Co je to imunita?

Imunitní systém zjednodušeně představuje určitý štít, který tělo brání před negativním působením vnějších vlivů. Hlavním úkolem imunity je rozlišovat špatné od dobrého – nejčastěji tedy zabraňuje pronikání virů, bakterií či hub.


Základně dělíme imunitu na vrozenou a získanou. Vrozenou imunitu získává dítě od matky, jedná se o první obranný mechanismus, který dítě má. Řadíme do ní například i kůži a různé sliznice. Naopak imunita získaná se formuje až později během našeho života a představuje konkrétní reakci těla na škodlivý podnět. Příkladem může být imunita proti kovidu, kdy má tělo nějakou dobu po prodělání nemoci stále v oběhu protilátky a nehrozí tedy okamžitě opětovné nakažení.


Jak posílit imunitu?  • Aktivní pohyb – pokud je tělo samo o sobě v dobré kondici, daří se i imunitnímu systému.
  • Bohatá a pravidelná strava – přísun vitamínů a živin je pro fungování těla zcela nezbytný, strava by měla být kvalitní a různorodá.
  • Pitný režim – pití čisté vody napomáhá detoxikaci organismu, důležité je také předcházet dehydrataci.
  • Kvalitní spánek – kvalitní a vydatný spánek je klíčem ke zdraví a napomáhá regeneraci, jeho nedostatek imunitu významně oslabuje.
  • Dobrá nálada – pro spokojený život není podstatné jen fyzické zdraví, ale i to psychické. Mnoho onemocnění je způsobeno psychickou nepohodou, tudíž je důležité o sebe v tomto směru pečovat.


Způsobů, jak posílit imunitu je bezpočet, výše vyjmenované jsou jen nástinem toho, co pro sebe můžete udělat. Důležité je imunitní systém podporovat a nezanedbávat své jak fyzické, tak psychické zdraví.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...