Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

-
Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní úkoly se stávají nemožnými. Jedná se o neurologickou poruchu, kterou je těžké léčit. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak takovou migrénu správně určit, a jak lékaři mohou pomoci pacientům, kteří jí trpí. Mimo jiné si vysvětlíme, jaké jsou nejčastější léčebné postupy, a jak fungují.


Co jsou migrény, a jak se projevují

Migrény považujeme za intenzivní bolesti hlavy, které jsou často spojovány s celou řadou dalších příznaků, jako jsou například zvracení, citlivost na světlo a hlasitý či nepříjemný zvuk. Tyto symptomy mohou přetrvávat od několika hodin až po několik dnů. Z tohoto důvodu nám mohou migrény překazit plány a zkazit nám klidně i několik dní v řadě.


Možnosti léčby migrény

Existuje hned několik různých způsobů, jak vám lékaři mohou s migrénou pomoci. Některé z těchto metod jsou farmakologické, což znamená, že k léčbě jsou využívány léky/prášky. Samozřejmě existují i metody, které jsou ne-farmakologické (k léčbě se nevyužívají léky) a zahrnují různá cvičení a terapie.


Léčba migrény pomocí farmakologické léčby

Léčba takovýchto bolestí může zahrnovat užívání analgetik a protizánětlivých léků. Tyto léky mohou pomoci zmírnit příznaky migrény a zkrátit tak její trvání. Některé takovéto léky jsou i volně dostupné k prodeji, respektive stačí zajít do lékárny a poradit se. Lékárník vám bezpochyby doporučí vhodné léky.


Triptany

Pokud se však u vás migréna objevuje opakovaně, bylo by vhodné zvolit preventivní léčbu, kterou jsou právě léky pod názvem triptany. Tyto jsou farmakologickou metodou léčby migrén, které dokážou mírnit průběh migrén a mohou až zastavit nástup migrenózního záchvatu (tím se myslí pulzující krutá bolest ve spánku, za uchem nebo v týlu, která se šíří do celé poloviny hlavy, případně se soustředí do okolí oka).


Pokud i zrovna vy cítíte, že byste s vaší migrénou potřebovali pomoct a konečně s ní začít bojovat, neváhejte se obrátit na jednoho z našich lékařů.

Migréna – příčiny, průběh a léčba | EUC. EUC | Největší poskytovatel ambulantní péče v ČR [online]. Copyright © [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/migrena-priciny-prubeh-a-lecba/

Podobné články

Mgr. Lucie Marcinčínová – 19. 5. 2023

Panická ataka a jiné úzkostné stavy

Duševní onemocnění se v průběhu života vyskytne asi u poloviny z nás. V posledních letech výrazně přibývají n...

Mgr. Lucie Marcinčínová – 17. 4. 2023

Online terapie očima psychoterapeuta

Není to tak dávno, kdy jsem terapii prostřednictvím videohovoru považovala za něco velmi exotického. Vzpomíná...

Tým Mám lékaře – 13. 4. 2023

Smrt Alžběty II. – Proč lidé truchlí po úmrtí slavné osobnosti?

Úmrtí Alžběty II. zasáhlo celý svět a milióny lidí tak začaly truchlit po odchodu jejich milované královny,...