Vše, co potřebujete vědět o laserové operaci očí

-
Vše, co potřebujete vědět o laserové operaci očí

Problémy se zrakem, ať už dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus jsou v dnešní době relativně běžné a snadno řešitelné. Brýle či kontaktní čočky jsou sice snadno dostupné, ale zároveň i finančně náročné a mnohdy, například při sportu, omezující. Od roku 1995 existuje v České republice možnost laserové operace očí, při které lze dioptrie odstranit bezpečně a trvale. Co od operace očekávat se dozvíte v tomto článku.


Před zákrokem – pro koho je operace vhodná, a jak se na ni připravit?

Pro absolvování laserové operace očí je obvykle vyžadováno, aby byl pacient starší 18 let. Zároveň je velmi důležité, aby byla oční vada již ustálená a nadále se nezhoršovala. Ideální je, pokud má klient vadu neměnnou minimálně dva roky – důvodem je větší efektivita operace. Ve chvíli, kdy se vada stále zhoršuje je pravděpodobné, že by byla v budoucnu nutná reoperace. Důležité je také to, aby bylo oko zdravé a neutrpělo v posledních měsících vážnější zranění.

V případě, kdy je klient nositelem kontaktních čoček je nezbytné, aby je minimálně dva týdny (lhůtu si však určuje každá klinika rozdílně) před předoperačním vyšetření a následnou operací nenosil. Důvodem je hrozba zkreslení výsledků vyšetření a ohrožení efektivity zákroku.


Předoperační vyšetření

Během předoperačního vyšetření je klient podroben důkladnému vyšetření oka a daná klinika by mu měla nabídnout vhodný typ zákroku. Vyšetření je bezbolestné, oko však bývá rozkapáno a zrak je obvykle po zbytek dne rozmazaný. Před ani po vyšetření není možné nosit kontaktní čočky.


Zákrok samotný

Na zákrok se pacient obvykle musí dostavit přibližně hodinu předem. Oko je mu postupně umrtvováno očními kapkami, zároveň bývá vyšetřena slzavost. To bývá poněkud nepříjemné, jelikož jsou do očí umístěny papírky dráždící oko, trvá to však jen několik minut. Následně je pacient přemístěn na sál, kde je uložen pod první laser. Pokud má klient zájem, je mu podán prášek na uklidnění. Do očí je mu umístěn mechanismus, který se přicucne na oko a drží ho otevřené a nepohyblivé. Tato část je díky vzniklému podtlaku mírně bolestivá. Zákrok pokračuje použitím prvního laseru, který oddělí tenkou část rohovky. Ve druhé fázi se pomocí jiného laseru upraví zakřivení rohovky – během toho je cítit nepříjemný zápach. Na závěr je odklopená vrstva rohovky vrácena zpět na původní místo.


Rekonvalescence

Bezprostředně po zákroku je oko velmi citlivé, začíná se objevovat pocit řezání a pálení. Zároveň je pacient světloplachý a je nutné nosit sluneční brýle. Do očí klient sám následně kape antibiotické kapky a umělé slzy. Po nějaké době oko přestává být umrtvené a bolest se stupňuje. Délka rekonvalescence je individuální, obvykle bolest odezní do přibližně tří dnů od zákroku, světloplachost může přetrvat déle. Některým pacientům se v oku tvoří modřiny, které se hojí přibližně týden. Minimálně měsíc po zákroku se nedoporučuje nosit make-up, je nutné vyhýbat se tření očí a prašnému prostředí.


Ačkoliv může být laserová operace a následná rekonvalescence nepříjemná či dokonce bolestivá, v konečném důsledku obvykle významně zvýší kvalitu života a rozhodně se jí není nutné obávat.

Oftum | Centrum laserové chirurgie - Privátní oční klinika. (n.d.). https://www.oftum.cz/?gclid=CjwKCAjwwL6aBhBlEiwADycBILC-JF048MPwV1T039wgkxL8_Yl76jXX7M5XWtxlnR9M74BH1vOtCBoCn4oQAvD_BwE

Refrakční Centrum Praha s.r.o. (2021, September 9). Laserová operace očí - Refrakční Centrum Praha. Refrakční Centrum Praha. https://www.refrakcnicentrum.cz/laserova-operace-oci/

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...