Jak si poradit s pálením žáhy

-
Jak si poradit s pálením žáhy

Pálení žáhy neboli pyróza, je nepříjemné onemocnění způsobené návratem žaludečních kyselin zpět do jícnu. Jedná se o poměrně běžný zdravotní problém postihující jak děti, tak dospělé. Obvyklý je pak obzvláště v těhotenství. Lze pálení žáhy předejít, a jak se léčí?


Mezi základní projevy patří nepříjemné pocity horka, pálení či přímo bolesti, a to za dolním okrajem hrudní kosti. Často se přidává i říhání a pocit na zvracení. Mezi další příznaky patří bolest žaludku a nadýmání. Obecně vzniká pyróza díky refluxu jícnu – při něm netěsní svěrač, který spojuje žaludek a jícen. Z tohoto důvodu se pak vrací kyselý obsah žaludku zpět do jícnu, kde dráždí sliznici a způsobuje nepříjemné pocity. V některých případech dojde tekutina až do úst, kde zanechá nepříjemnou pachuť, podobnou jako při zvracení.


Příčinou pálení žáhy může být i konzumace těžko stravitelných potravin, jako například:


  • Tučná a smažená jídla
  • Sycené vody
  • Česnek a cibule
  • Kynuté moučníky
  • Alkohol nebo cigarety


Co proti pyróze pomůže?

Proti pálení žáhy lze bojovat dvěma způsoby, a to buď léky, nebo přírodní cestou.

Z léků můžete sáhnout po antacidech, které neutralizují žaludeční kyseliny a tím snižují kyselost v trávicím traktu, nebo po inhibitorech protonové pumpy, které snižují tvorbu kyselin. Výhodou antacidů je rychlejší nástup účinku, inhibitory zase působí dlouhodoběji. Léky na pálení žáhy jsou obvykle volně prodejné.

Z přírodních zdrojů pak mnohdy pomáhá citronová šťáva, která působí jako zásada a kyselinu neutralizuje. Doporučuje se též konzumace zázvorového čaje, či jablečného octu.


Prevence pálení žáhy:

Nejlepší prevencí proti pálení žáhy je zdravá životospráva a vyhýbání se pokrmům, které ji v minulosti vyvolaly. Doporučuje se konzumovat lehce stravitelnou potravu, pít dostatek čisté vody bez bublinek a jíst spíše malé porce. Důležité je též konzumovat potravu v klidu, ideálně pak v sedě a bezprostředně po jídle necvičit. Při větších obtížích je pak vhodná návštěva lékaře. 

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...