Tetanus – jak se přenáší, a jak se mu vyhnout?

-
Tetanus – jak se přenáší, a jak se mu vyhnout?

Tetanus je velmi závažné onemocnění, vyskytující se celosvětově. Způsobuje ho bakterie Clostridie tetani, která se do těla může dostat jakoukoli otevřenou ranou. Ačkoliv v České republice byla díky očkování nemoc prakticky vymýcena (ojedinělý případ byl zaznamenán naposledy v roce 2019), v rozvojových zemích představuje stále významný problém. V dnešním článku se zaměříme především na příčiny vzniku tetanu a jeho prevenci.


Jak se tetanus přenáší?

Typicky se tetanus do těla dostane hlubším poraněním kůže a jejím kontaktem s kontaminovanou zeminou. Bakterie tetanu jsou běžnou součástí střevní mikroflóry mnoha zvířat (například koní) a do půdy se dostávají spolu s jejich výkaly. V půdě následně vytvářejí spory, které samy o sobě nejsou nebezpečné, ale v některých případech se vracejí do svého původního stavu a začnou produkovat jed zvaný neurotoxin. Ten se krví následně dostává k nervovým zakončením, kde blokuje přenos vzruchů a začne docházet k nekontrolovatelnému dráždění svalů, jehož následkem jsou silné křeče.


Příznaky tetanu

Jako u jiných onemocnění má i tetanus několik forem, které závisí na stavu organismu před nákazou a na množství bakterií, které se dostaly do tělního oběhu. V nejlehčí formě se křeče příliš nevyskytují, nakažený má však zvýšenou teplotu, pociťuje ztuhlost a bolest svalů. U středně těžkých forem onemocnění dochází ke křečím, dýchací soustava nebývá zasažena. V nejhorších případech se nakažený potýká s dechovou nedostatečností, trápí ho silné křeče, svaly jsou ztuhlé a bolestivé, mohou se objevit problémy s polykáním a křeče mimického svalstva. Celé onemocnění je velice bolestivé a je nutné vyhledat urychleně lékařskou pomoc, jelikož hrozí vysoké riziko úmrtí.


Prevence

V České republice byl tetanus prakticky vymýcen, a to díky povinnému očkování, s kterým se začíná už v devátém týdnu po narození. Základní očkování proběhne již v prvním roku života dítěte, a to dvěma dávkami vakcíny s dvouměsíčním rozestupem, třetí dávka se pak podává kolem 11 až 13 měsíce věku. Následuje přeočkování mezi pátým a šestým rokem, dále pak mezi deseti a jedenácti lety, v dospělosti následuje dávka kolem dvacátého pátého roku života. Další přeočkování by mělo probíhat každých deset až patnáct let a není vhodné ho odkládat. Hrazeno je zároveň i očkování proti tetanu při úrazech, u kterých hrozí nebezpečí onemocnění.

https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/ockovani-proti-tetanu

https://nemoci.vitalion.cz/tetanus/

https://www.ockovacicentrum.cz/cz/tetanus


Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...