Tetanus – jak se přenáší, a jak se mu vyhnout?

-
Tetanus – jak se přenáší, a jak se mu vyhnout?

Tetanus je velmi závažné onemocnění, vyskytující se celosvětově. Způsobuje ho bakterie Clostridie tetani, která se do těla může dostat jakoukoli otevřenou ranou. Ačkoliv v České republice byla díky očkování nemoc prakticky vymýcena (ojedinělý případ byl zaznamenán naposledy v roce 2019), v rozvojových zemích představuje stále významný problém. V dnešním článku se zaměříme především na příčiny vzniku tetanu a jeho prevenci.


Jak se tetanus přenáší?

Typicky se tetanus do těla dostane hlubším poraněním kůže a jejím kontaktem s kontaminovanou zeminou. Bakterie tetanu jsou běžnou součástí střevní mikroflóry mnoha zvířat (například koní) a do půdy se dostávají spolu s jejich výkaly. V půdě následně vytvářejí spory, které samy o sobě nejsou nebezpečné, ale v některých případech se vracejí do svého původního stavu a začnou produkovat jed zvaný neurotoxin. Ten se krví následně dostává k nervovým zakončením, kde blokuje přenos vzruchů a začne docházet k nekontrolovatelnému dráždění svalů, jehož následkem jsou silné křeče.


Příznaky tetanu

Jako u jiných onemocnění má i tetanus několik forem, které závisí na stavu organismu před nákazou a na množství bakterií, které se dostaly do tělního oběhu. V nejlehčí formě se křeče příliš nevyskytují, nakažený má však zvýšenou teplotu, pociťuje ztuhlost a bolest svalů. U středně těžkých forem onemocnění dochází ke křečím, dýchací soustava nebývá zasažena. V nejhorších případech se nakažený potýká s dechovou nedostatečností, trápí ho silné křeče, svaly jsou ztuhlé a bolestivé, mohou se objevit problémy s polykáním a křeče mimického svalstva. Celé onemocnění je velice bolestivé a je nutné vyhledat urychleně lékařskou pomoc, jelikož hrozí vysoké riziko úmrtí.


Prevence

V České republice byl tetanus prakticky vymýcen, a to díky povinnému očkování, s kterým se začíná už v devátém týdnu po narození. Základní očkování proběhne již v prvním roku života dítěte, a to dvěma dávkami vakcíny s dvouměsíčním rozestupem, třetí dávka se pak podává kolem 11 až 13 měsíce věku. Následuje přeočkování mezi pátým a šestým rokem, dále pak mezi deseti a jedenácti lety, v dospělosti následuje dávka kolem dvacátého pátého roku života. Další přeočkování by mělo probíhat každých deset až patnáct let a není vhodné ho odkládat. Hrazeno je zároveň i očkování proti tetanu při úrazech, u kterých hrozí nebezpečí onemocnění.

Očkování proti tetanu - VZP ČR. (n.d.). https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/ockovani-proti-tetanu

Tetanus: příznaky, léčba (strnutí šíje) - Vitalion.cz. (n.d.). Vitalion.cz. https://nemoci.vitalion.cz/tetanus/

Tetanus - popis, příznaky, léčba, očkování, zdroj nákazy. (n.d.). https://www.ockovacicentrum.cz/cz/tetanus

Podobné články

Tým Mám lékaře – 7. 9. 2023

Psychologie jako povolání: Různé cesty pro vystudované psychology

Pokud se právě chystáte na psychologii anebo ji už studujete, tak vás určitě bude zajímat, jakými směry se ja...

Tým Mám lékaře – 15. 8. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 2. díl

V předchozím díle jsme si rozdělili osobnosti do dvou hlavních táborů, které se u této disociativní poruchy...

Tým Mám lékaře – 5. 8. 2023

Využití AI v psychoterapii – rozvoj konverzační umělé inteligence

V posledním roce většina z nás zaregistrovala vysoký nárůst popularity umělé inteligence (AI). S novou techno...