Extrovert a Introvert – opačné povahové rysy rozsáhlého spektra

-
Extrovert a Introvert – opačné povahové rysy rozsáhlého spektra

V životě jste se již pravděpodobně setkali s označením, že jste buď extrovert, nebo introvert. Ne vždy ale tyto dva pojmy definují člověka přesně. Přestože některé z nás lidé nabíjí energií a nepohrdneme pořádným večírkem, nic v životě nevynahradí lenivý večer se sklenkou vína u oblíbeného seriálu. Škatulkování lidí na extroverty a introverty tak dostává trošku trhliny. To je pravděpodobně dáno tím, že charakteristika člověka se pohybuje na rozmezí škály, nikdo tak velmi pravděpodobně nespadá úplně do jediné, či druhé škatulky.


Extrovert – Jedním z pěti základních rysů osobnosti je extroverze. Jako další lze uvést například neuroticismus či přívětivost. Dohromady těmto faktorům říkáme v psychologii „velká pětka“, o ní si ale více řekneme v nadcházejících článcích. Každá z těchto vlastností má své vlastní spektrum, do kterého spadá každý z nás. Extroverze je typická tím, že daný jedinec čerpá energii a sílu především ze svého okolí. Libuje si v přítomnosti druhých, obráží různé večírky a další společenské události jej spíše nabudí, nežli vysílí. Silně extrovertní jedinci na druhou stranu mohou mít častěji sklony k nudě, pokud tráví čas o samotě.

C. G. Jung definoval extroverzi jako obrácení libida ven, zatímco introverzi specifikoval jako obrácení libida dovnitř. V praxi to znamená, že extrovertní jedinci vyhledávají uspokojení v okolním světě.


Introverze – Jak je již zmíněno v odstavci výše, tito lidé spíše vyhledávají uspokojení ve svém vlastním vnitřním světě, nikoliv ve světě okolním, jako je tomu u extrovertů. Typický introvert dle H. J. Eysencka je tichý, stahuje se do sebe, rezervovaný, drží si odstup, nepodléhá okamžitým impulzům a preferuje určitý řád.


Ambivert – Jak již víme, extrovert a introvert jsou pouze dva extrémy jednoho spektra, proto drtivá většina z nás spadá někam na pomezí těchto dvou extrémů. Každý jedinec je obvykle mixem těchto dvou typů, který se definuje označením ‚‚ambivert‘‘. Tyto jedince bychom mohli označit za velmi přizpůsobivé, jelikož jsou schopni se v různých situacích zachovat vcelku odlišně.


Považujete se spíše za extroverta či introverta? Nebo máte pocit, že k vám nejvíce sedí pojem ambivert? Dejte nám vědět na našem Discord serveru v sekci role, kde můžete jednoduše hlasovat.

Wikipedia contributors. (2023e). Extraversion and introversion. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Extraversion_and_introversion

Jarrett, C. (2022). What is an ambivert? BBC Science Focus Magazine. https://www.sciencefocus.com/science/what-is-an-ambivert/

BSc, E. H. (2023). Introvert vs Extrovert: A Look at the Spectrum & Psychology. PositivePsychology.com. https://positivepsychology.com/introversion-extroversion-spectrum/#definitions

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Tento psycholog má dnes volný termín

Mgr. Klára Letková
star star star star star
(2)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 12 let praxe

Vždy můžete jít za svými sny. Provedu vás krajinou vlastní duše. Z temných zákoutí se společně vydáme na slunné vrcholky s rozhledem do dálky. Nebojte se udělat první krok.

Tento psycholog má dnes volný termín

Mgr. Tereza Lysá
star star star star star
(5)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 9 let praxe

Poskytuji psychologické poradenství pro dospívající a dospělé klienty, s důvěrou, že řešení k trápení může objevit každý sám v sobě, a to pokud pozná vlastní potřeby a zdroje.

Na sezení přispívají pojištovny:

Tento psycholog má dnes volný termín

Mgr. Jan Schikora
star star star star star
(22)
person Dospělí, náctiletí, děti
done 2 roky praxe

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Tento psycholog má dnes volný termín

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star
(1)
person Dospělí, náctiletí
done 4 roky praxe

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Tento psycholog má zítra volný termín

PhDr. Lenka Kolajová
star star star star star
person Dospělí
done 32 let praxe

Od roku 1996 se jako psycholog zaměřuji na jednotlivce i páry, pomáhám s rozvojem osobních, manažerských i sociálních dovedností, věnuji se poradenství, koučingu i konzultování.

Na sezení přispívají pojištovny:

Tento psycholog má zítra volný termín

Mgr. Taťána Koloničná
star star star star star
person Dospělí, náctiletí
done 2 roky praxe

"Někdy je toho na nás moc. Jsem tady s Vámi a můžeme si tou cestou projít společně."

Podobné články

Tým Mám lékaře – 4. 12. 2023

Psychologie prokrastinace: Proč odkládáme povinnosti a co s tím?

Prokrastinace, náš často nevítaný společník, vede k odkládání úkolů, čímž může způsobit značný stres a negati...

Tým Mám lékaře – 4. 4. 2024

Ztracená disociativní porucha identity ve stínu schizofrenie

Disociativní porucha identita (DID), dříve také známa jako mnohočetná porucha osobnosti, může být pro celou ř...

Tým Mám lékaře – 11. 1. 2024

Děti a sociální sítě: Co byste jako rodiče měli vědět?

Sociální sítě hrají v životech dnešních dětí a adolescentů historicky nejvýznamější roli. Od prvních platfore...