Frenologie: Cesta od uznávané psychologické teorie k zavržení

-
Frenologie: Cesta od uznávané psychologické teorie k zavržení
V minulosti lidé věřili celé řadě vědeckých teorií, které se později ukázaly jako holý nesmysl. Jednou z nejrozšířenějších přežitých psychologických teorií byla frenologie, která se ve vědě pokoušela o propojení tvaru lidského těla s duší a osudem. Její zakladatel, Franz Joseph Gall, publikoval své první vědecké poznatky o frenologii již v roce 1798. V 19. století pak tato teorie, která vycházela ze studia tvaru lidských lebek, nabrala na popularitě především v USA a dalších západních zemích. Co se ale stalo s teorií, která spojovala hrbolky na lebce s nadáním a čím přesně se frenologie zabývala, se společně podíváme v dnešním článku.

Co je to frenologie?


Frenologie jako psychologická teorie stála na zjištěních, že někteří lidé s výrazným nadáním mají na hlavě, respektive na lebce, výraznější hrbolky. Lišili se tak od průměrných lidí tvarem lebky, což podle frenologů naznačovalo, že v mozku existují místa, odkud takovéto nadání pochází. F. J. Gall, zakladatel frenologie, např. objevil v mozku tzv. „orgánctižádosti, když se v psychiatrické léčebně setkal se ženou, která snila o tom, že se stane královnou Francie. Na její hlavě (lebce) totiž našel hrbolek, podle kterého ctižádost lokalizoval. Frenologové proto pojmenovávali určité oblasti v mozku jako „orgány“, u kterých věřili, že jsou zodpovědné za specifické charakteristiky lidí. Proto se také původně používal název organologie.

Orgány v lidském mozku


Mezi orgány ze kterých pocházely specifické lidské charakteristiky a nadání, frenologové řadili např. orgán bojovnosti, který zkoumali pomocí hledání plochých míst na hlavách mírumilovných lidí. Počet objevených orgánů se ale napříč frenology lišil, obvykle se však pohybovali kolem 40 orgánů, které členili do skupin jako je např. „morální“, „intelektuální“ nebo „sobecké“. Jednotlivé orgány v mozku frenologové měřili na základě vzdálenosti mezi hrboly na lebce a také podle vzdálenosti od centra mozku. Orgány následně hodnotili jako malé, střední a veliké. Často se ale řídili pouze vlastní zkušeností a jednotlivé orgány hodnotili např. na škále od 1 do 6. Vznikla tak také představa o průměrném člověku. Problémem ale bylo, že většina lidí měla vyšší skóre než bylo to „průměrné“. Frenologie ale nebyla vždy věda o průměrném člověku, původně vycházela především z pozorování delikventů ve věznicích a duševně nemocných v psychiatrických léčebnách.

Odkaz frenologie v moderní vědě


Přestože frenologie měla celou řadu kritiků, např. za neschopnost přesně odhadnout velikost jednotlivých „orgánů“ v mozku, stála také částečně za zrodem nových vědeckých disciplín. Koncem 19. století totiž začala frenologie značně upadat a rozdělila se tak na neurologii, která se dnes zabývá studiem mozku jako celku, a na odvětví v antropologii, které se nazývá kraniometrie a zkoumá tvar lebky, jako je např. objem mozkovny nebo zakřivení lebky.

Odvětví frenologie si získalo celou řadu vědců, kteří pak její techniky a poznatky aplikovali na širokou veřejnost. Dnes už ale dobře víme, že tvar lebky a empiricky nepodložené orgány nestojí za nebojácností nebo genialitou a ani za jiným lidským nadáním či charakteristikami. Přesto ale nebyla frenologie pouze slepou uličkou. Dala prostor vzniknout novým disciplínám a ve veřejnosti také rozšířila představu o průměrném člověku






Jones, O. P., Alfaro-Almagro, F., & Jbabdi, S. (2018). An empirical, 21st century evaluation of phrenology. Cortex, 106, 26–35. https://doi.org/10.1016/j.cortex.2018.04.011

Sysling, F. (2021). Phrenology and the average person, 1840–1940. History of the Human Sciences, 34(2), 27–45. https://doi.org/10.1177/0952695120984070

Zanatta, A., Scattolin, G., Thiene, G., & Zampieri, F. (2016). Phrenology between anthropology and neurology in a nineteenth-century collection of skulls. History of Psychiatry, 27(4), 482–492. https://doi.org/10.1177/0957154x16662812

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(43)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 1 rok praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

Mgr. Věra Rejlová
star star star star star

(1)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 16 let praxe

Jsem psycholožka s bohatou praxí z psychoterapie, psychodiagnostiky a lektorování. Zajímám se o psychologii práce, osobní rozvoj (ženská problematika, sebevědomí, autohypnóza).

Mgr. Věra Kudličková Dušková
star star star star star

(5)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 8 let praxe

Moje motto: "Všichni jsme silní, jen o tom často nevíme a potřebujeme tu sílu najít v sobě. A není žádná ostuda nechat si pomoci!" A proto jsem tu pro vás. :-)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

Poskytuji poradenství pro děti, dospívající a dospělé. Těším se na případnou spolupráci =)

person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 21. 10. 2022

Disociativní porucha identity vs. schizofrenie - jak se liší

V dnešním článku vám představíme specifickou poruchu, které se v uplynulých letech podařilo zaujmout scénáris...

Bc. Ondřej Zbejval – 9. 2. 2025

Ztrácíme důvěru ve vědu? Studie z 68 zemí světa přináší nová zjištění

Věda hraje v našem životě klíčovou roli – od medicíny, ekonomie, psychologie, přes změnu klimatu až po techno...

Tým Mám lékaře – 4. 1. 2023

Proč toužíme po tuku a cukru – evoluční psychologie

Dnešní společnost je zcela jistě konzumní. Znakem konzumního života je nadbytek. Ten člověk pociťuje i v příp...