Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

-
Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

Efekt přihlížejícího nebo také „bystander effect“ je sociálně psychologický jev, se kterým se může v životě setkat každý z nás. Vůbec poprvé se o něm začalo mluvit v kontextu případu vraždy Kitty Genovesové, která byla usmrcena před zraky 38 pozorovatelů. Žádný z nich ale nezasáhl.


Efekt přihlížejícího (Bystander effect) – Většina z nás se již pravděpodobně ocitla v situaci, kdy bylo zapotřebí podat cizímu člověku pomocnou ruku, i s tím souvisí tzv. efekt přihlížejícího. V principu se jedná o situaci, kdy lidé nepomůžou oběti, která je ve stavu nouze, a to zejména pokud se v okolí nachází další lidé. Obecně lze předpokládat, že čím více lidí se kolem člověka vyskytuje, tím menší je pravděpodobnost, že se pachatel odhodlá k činu. Bohužel to ale není úplně pravda, jak si můžeme ukázat na známém případu spojovaném s efektem přihlížejícího, vraždou Kitty Genovesové.


Vražda Kitty Genovesové – Mladá barmanka se vracela po směně v práci do svého bytu v Queens kolem třetí hodiny ranní 13. března 1964, aby se svojí přítelkyní oslavily jejich první výročí. Během jejího návratu do bytu si jí vyhlídl 28letý Winston Moseley, který byl ozbrojen loveckým nožem. Poté co Kitty vystoupila ze svého auta, Moseley se za ni vydal a dvakrát ji bodl do zad. Řev Kitty Genovesové probudil sousedy, kteří sice na pachatele pokřikovali, aby Kitty nechal, nikdo však nezavolal policii ani nepřispěchal na pomoc. Winstonovi tato reakce poskytla prostor, aby z místa činu utekl.


Protože byla reakce okolí téměř nulová a nikdo nezavolal pomoc, vrátil se Winston na místo činu, kde nedaleko našel ležet bezbrannou a poraněnou Kitty téměř v bezvědomí před dveřmi svého bytu. Mladou barmanku Moseley znovu pobodal a následně znásilnil. Kitty svým zraněním podlehla.


Na závěr je důležité zmínit, že původní článek vydaný New York Times byl značně přitažený za vlasy a nikdo přesně neví, kolik svědků bylo u spáchání činu přítomno. To ovšem nic nemění na faktu, že se tento hrůzný čin stal jedním z klíčových příkladů, který je spojován s efektem přihlížejícího.

Ruhl, C. (2023). What Happened to Kitty Genovese. Simply Psychology. https://www.simplypsychology.org/Kitty-Genovese.html

Wikipedia contributors. (2023a). Murder of Kitty Genovese. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Kitty_Genovese

Wikipedia contributors. (2023c). Bystander effect. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Bystander_effect

Odborníci, kteří vám mohou pomoci

Mgr. Pavla Dvořáková
star star star star star

(2)

person Dospělí
done 2 roky praxe

Od dětství miluji příběhy, abych mohla naslouchat příběhům, vybrala jsem si cestu psychologie a posléze terapie. Věřím, že svou prací přispívám k šťastnému konci lidských příběhů.

PhDr. Kateřina Chytilová Ph.D.
star star star star star

(14)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 18 let praxe

V současné době působím jako psycholog v lázeňské péči při obnově zdraví. Pracuji jak s dospělými, tak i s dětmi a dospívajícími.

Mgr. Veronika Klímová
star star star star star
person Dospělí, náctiletí, děti
done 4 roky praxe

Poskytuji poradenství pro děti, dospívající a dospělé. Těším se na případnou spolupráci =)

Mgr. Jan Schikora
star star star star star

(46)

person Dospělí, náctiletí, děti
done 3 roky praxe
Předplatné

Pomáhám s krizovou intervencí, řešením složitých situací, trénováním komunikace a prací se stresem.

Mgr. Denisa Kolouchová
star star star star star

(9)

person Dospělí, náctiletí
done 5 let praxe
Předplatné

Jsem psychologem ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví. V praxi se věnuji zejména pacientům s psychotickým onemocněním, dále také poruchou osobnosti a neurotickými obtížemi.

Mgr. Paulína Árendášová
star star star star star
person Dospělí
done 4 roky praxe

Specializuji se na poradenství s použitím technik kognitivně-behaviorální terapie pro dospělé. Dále, věnuji se koučinku v rámci kariérního poradenství a life koučinku.

Podobné články

Ondřej Zbejval – 15. 8. 2024

Má vaše dítě problémy ve škole? Naučte se rozpoznat specifické poruchy učení

Každý rodič touží po tom, aby se jeho dítě ve škole cítilo úspěšné a spokojené. Někdy se však může stát, že i...

Tým Mám lékaře – 14. 4. 2025

Proč uzdravování není lineární

Když se pustíme do práce na sobě – ať už v terapii, v osobním rozvoji nebo během těžšího období – většina z n...

Ondřej Zbejval – 1. 9. 2024

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou - 3. díl: Příznaky přehlížené poruchy

Disociativní porucha identity (DID), dříve označovaná také jako mnohočetná porucha osobnosti, zůstává dodne...