Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

-
Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

Efekt přihlížejícího nebo také „bystander effect“ je sociálně psychologický jev, se kterým se může v životě setkat každý z nás. Vůbec poprvé se o něm začalo mluvit v kontextu případu vraždy Kitty Genovesové, která byla usmrcena před zraky 38 pozorovatelů. Žádný z nich ale nezasáhl.


Efekt přihlížejícího (Bystander effect) – Většina z nás se již pravděpodobně ocitla v situaci, kdy bylo zapotřebí podat cizímu člověku pomocnou ruku, i s tím souvisí tzv. efekt přihlížejícího. V principu se jedná o situaci, kdy lidé nepomůžou oběti, která je ve stavu nouze, a to zejména pokud se v okolí nachází další lidé. Obecně lze předpokládat, že čím více lidí se kolem člověka vyskytuje, tím menší je pravděpodobnost, že se pachatel odhodlá k činu. Bohužel to ale není úplně pravda, jak si můžeme ukázat na známém případu spojovaném s efektem přihlížejícího, vraždou Kitty Genovesové.


Vražda Kitty Genovesové – Mladá barmanka se vracela po směně v práci do svého bytu v Queens kolem třetí hodiny ranní 13. března 1964, aby se svojí přítelkyní oslavily jejich první výročí. Během jejího návratu do bytu si jí vyhlídl 28letý Winston Moseley, který byl ozbrojen loveckým nožem. Poté co Kitty vystoupila ze svého auta, Moseley se za ni vydal a dvakrát ji bodl do zad. Řev Kitty Genovesové probudil sousedy, kteří sice na pachatele pokřikovali, aby Kitty nechal, nikdo však nezavolal policii ani nepřispěchal na pomoc. Winstonovi tato reakce poskytla prostor, aby z místa činu utekl.


Protože byla reakce okolí téměř nulová a nikdo nezavolal pomoc, vrátil se Winston na místo činu, kde nedaleko našel ležet bezbrannou a poraněnou Kitty téměř v bezvědomí před dveřmi svého bytu. Mladou barmanku Moseley znovu pobodal a následně znásilnil. Kitty svým zraněním podlehla.


Na závěr je důležité zmínit, že původní článek vydaný New York Times byl značně přitažený za vlasy a nikdo přesně neví, kolik svědků bylo u spáchání činu přítomno. To ovšem nic nemění na faktu, že se tento hrůzný čin stal jedním z klíčových příkladů, který je spojován s efektem přihlížejícího.

Ruhl, C. (2023). What Happened to Kitty Genovese. Simply Psychology. https://www.simplypsychology.org/Kitty-Genovese.html

Wikipedia contributors. (2023a). Murder of Kitty Genovese. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Kitty_Genovese

Wikipedia contributors. (2023c). Bystander effect. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Bystander_effect

Podobné články

Tým Mám lékaře – 15. 2. 2024

Klíč k uvolnění: Praktický průvodce meditací

Meditace je praxe, která má kořeny hluboko v dávných tradicích a filozofiích a stala se v moderním světě neje...

Tým Mám lékaře – 27. 1. 2024

Jak rozpoznat a léčit syndrom vyhoření?

Ve stále komplexnějším světě se mnoho lidí setkává se syndromem vyhoření, který negativně ovlivňuje jejich pr...

Tým Mám lékaře – 17. 1. 2024

5 častých mýtů o psychoterapii

Přestože je psychoterapie klíčovým nástrojem pro podporu duševního zdraví, stále kolem ní panují různé mýty....