Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

-
Efekt přihlížejícího – Vražda Kitty Genovesové

Efekt přihlížejícího nebo také „bystander effect“ je sociálně psychologický jev, se kterým se může v životě setkat každý z nás. Vůbec poprvé se o něm začalo mluvit v kontextu případu vraždy Kitty Genovesové, která byla usmrcena před zraky 38 pozorovatelů. Žádný z nich ale nezasáhl.


Efekt přihlížejícího (Bystander effect) – Většina z nás se již pravděpodobně ocitla v situaci, kdy bylo zapotřebí podat cizímu člověku pomocnou ruku, i s tím souvisí tzv. efekt přihlížejícího. V principu se jedná o situaci, kdy lidé nepomůžou oběti, která je ve stavu nouze, a to zejména pokud se v okolí nachází další lidé. Obecně nicméně lze předpokládat, že čím víc lidí se kolem člověka vyskytuje, tím menší je pravděpodobnost, že se pachatel odhodlá k činu. Bohužel to ale není pravda, jak si ukážeme na známém případu spojovaném s efektem přihlížejícího, vraždou Kitty Genovesové.


Vražda Kitty Genovesové – Mladá barmanka se vracela po směně v práci do svého bytu v Queens kolem třetí hodiny ranní 13. března 1964, aby se svojí přítelkyní oslavily jejich první výročí. Během jejího návratu do bytu si jí vyhlídl 28letý Winston Moseley, který byl ozbrojen loveckým nožem. Poté co Kitty vystoupila ze svého auta, Moseley se za ni vydal a dvakrát ji bodl do zad. Řev Kitty Genovesové probudil sousedy, kteří sice na pachatele pokřikovali, aby Kitty nechal, nikdo však nezavolal policii ani nepřispěchal na pomoc. Winstonovi tato reakce poskytla prostor, aby z místa činu utekl.


Protože byla reakce okolí téměř nulová a nikdo nezavolal pomoc, vrátil se Winston na místo činu, kde nedaleko našel ležet bezbrannou a poraněnou Kitty téměř v bezvědomí před dveřmi svého bytu. Mladou barmanku Moseley znovu pobodal a následně znásilnil. Kitty svým zraněním podlehla.


Na závěr je důležité zmínit, že původní článek vydaný New York Times byl značně přitažený za vlasy a nikdo přesně neví, kolik svědků bylo u spáchání činu přítomno. To ovšem nic nemění na faktu, že se tento hrůzný čin stal jedním z klíčových příkladů, který je spojován s efektem přihlížejícího.

Podobné články

Tým Mám lékaře – 24. 3. 2023

Disociativní porucha identity (DID) pod lupou – 1. díl

V  nedávném článku jsme si představili disociativní poruchu identity a poukázali na hlavní rozdíly mezi to...

Tým Mám lékaře – 20. 3. 2023

Jak poznat migrénu a jak se jí bránit

Migrény jsou velmi bolestivý stav, který může být pro pacienty velmi frustrující a omezující. I běžné denní ú...

Tým Mám lékaře – 2. 2. 2023

Přijímací zkoušky na psychologii – kde mohu studovat a jaké jsou moje šance?

Vědní obor psychologie v posledních letech v České republice nabral značně na popularitě a téměř každým rokem...